Pro muže

5 Jednoduchých triků jak nastartovat hormony štěstí

Emoce v lidském těle jsou na biologické úrovni zejména chemickým procesem. Šťastný člověk má ve svém těle zvýšenou přítomnost tzv. hormonů štěstí, za ty označujeme zejména čtyři hormony dopamin, serotonin, oxytocin a endorfiny. Jak ale tyto hormony fungují a jakým způsobem je můžeme nastartovat takovým způsobem, jakým to dokáže například výhra na quatro casino?

Jak to tedy funguje? V lidském těle se nachází nejrůznější žlázy, a to po jeho celé stavbě. V rámci těchto žláz v krevním oběhu vznikají také nejrůznější chemické procesy, mezi ty patří také tvorba hormonů. Také hormonů existuje celá řada, nejznámější vám budou nejspíše ženské a mužské hormony, testosteron nebo estrogen, hormonů však na světě existuje mnohem více a mezi ty patří také ony hormony v rámci kterých cítíme větší pocit spokojenost, šťastnosti a celkově dobrého pocitu, hormony štěstí. Podívejme se nyní na to, jak můžeme zvýšit jejich produkci v lidském těle a být tak trochu spokojenější. 

Kvalitní spánek 

Spánek je zejména v současném velmi hektickém každodenním životě výrazně podceňován. Pracovní nasazení, stres spojený s prací, nespavost nebo vážnější formy insomnie mohou být důvodem mnoha zdravotních komplikací a nejsou dobré ani pro psychický stav člověka. Je proto dobré zaměřit se na to, aby člověk měl dostatečný spánek. Během spánku se tělo regeneruje a nabírá síly na další den, a zároveň harmonizuje hormony v těle, což přispívá k dobrému pocitu. 

Za kvalitní spánek se považuje 7–9 hodin nočního klidného spánku. Existuje několik tipů, jakými si můžete pomoci ke kvalitnějšímu spánku, jako jsou: 

  • Snížení příjmu kofeinu 
  • Dřívější spánek 
  • Meditování nebo dechová cvičení 
  • Poslech relaxační hudby před spánkem 
  • Fyzická aktivita během dne 
  • Přírodní doplňky stravy, například meduňkový čaj 

Hraní her a zdravý adrenalin 

Je vědecky prokázáno, že smích a zdravé úrovně adrenalinu dokáží snížit stresové úrovně, a naopak zvýšit úrovně dopaminu a endorfinu. Mezi takové lehké hazardování můžeme zařadit také hraní hazardních her, například prostřednictvím výhod, jako je bonus bez vkladu v online kasinech. Nabízí se také únikové místnosti, počítačové hry, sportovní aktivity jako jsou horolezectví nebo paintball a jiné hry, plné napětí a zábavy. 

Hudební kreativita 

Před několika lety byla publikována studie oddělení psychologie oxfordské univerzity, která se zaměřuje na prokazatelný vznik endorfinů během vytváření hudby nebo kreativní činnosti spojené s hudbou nebo hudebními nástroji. Endorfin je jedním z nejdůležitějších hormonů štěstí. Nikdy není pozdě na to vyzkoušet tvorbu vlastní hudby, naučit se hrát na nástroj nebo se věnovat zpěvu. Pokud se necítíte dostatečně odhodlání k tomu tvořit vlastní hudbu, můžete také hudbu poslouchat. Hormony štěstí jsou spojeny zejména s poslechem instrumentální hudby, která dokáže v těle vyvolat silnou reakci. Zvolte hudbu, který evokuje pocit klidu a nadšení, místo hudby, která může prohloubit špatnou a pochmurnou náladu. 

Vaření a jídla 

Dalším způsobem, jak nastartovat hormony štěstí může být vaření, zejména pokud patří mezi vaše oblíbené aktivity nebo pokud máte touhu se vařit naučit. Tím se dostáváme také k jednotlivým jídlům a potravinám, které jsou možná pro některé překvapivě zdrojem tvorby některých hormonů. Příkladem jsou například pálivá jídla, která mají prokazatelnou spojitost s tvorbou endorfinů, naopak pokrmy s vysokým obsahem látky L-Tryptofan (banány, ořechové plody) dokážou zvýšit úroveň serotoninu, dopamin je možné zvýšit konzumací zejména mléčných výrobků. Pro potřeby zvýšení hladiny těchto hormonů je možné také vyzkoušet některé probiotické potraviny nebo kysané zelí. 

Sport a cvičení 

Najít si čas na některé sportovní aktivity, posilování nebo cvičení vám může výrazně změnit život. Rozproudíte tím oběh krve, v těle začnou vznikat endorfiny a ještě ke všemu přispějete ke kvalitnějšímu spánku a lepší fyzické a psychické kondici. Sportovní aktivity ve spojení s hormony štěstí mají hned několik vědeckých podkladů a studie se tomuto aspektu věnuji již desítky let. Prokazatelně sport přispívá k lepší náladě a dobré pohodě i celkové zdravotní kondici. 

Related posts

3M: Inovace a kvalita v oblasti brusiv a lepicích pásek

no-media.cz

Jak probíhá řezání vodním paprskem

no-media.cz

Hledáte bezpečnostní agenturu, která zajišťuje fyzickou ostrahu majetku a osob?

no-media.cz