14.7 C
Praha
17.9.2019
Aktuality 24 – přehled aktuálního zpravodajství
Auto Moto

Autobazary podle ČOI: Většina podvádí, solidních prodejců je málo

Ojeté auto seženete na inzerát, nebo v bazaru. Která z možností je bezpečnější? Obecně nabízí více výhod autobazar, ale jen za předpokladu, že se vám podaří najít ten správný. V loňském roce si na české bazaristy opět posvítila Česká obchodní inspekce a výsledky kontrol byly (ne)překvapivé. Mnozí tuzemští prodejci ojetin porušují zákony a udržují tím špatnou reputaci i svým solidním konkurentům. Podle ČOI se provinila více než polovina kontrolovaných subjektů!

ČOI měla v roce 2018 napilno, její pracovníci zkontrolovali 83 autobazarů a v 50 případech zaznamenali protiprávní jednání. Zbylé autobazary ojetých automobilů právní předpisy neporušily a naopak jednaly v souladu s platnou legislativou.

Podle inspektorů se někteří prodejci dopouští nekalých praktik, jejichž cílem je nalomit spotřebitele ke koupi vozidla v horším technickém stavu. „Zapomínají“ nebo mylně informují o vlastnostech vozů. Zákazníci pak často brány bazarů opouští ve vozidlech, o která by jinak ani nezavadili pohledem.

Inspektoři z ČOI sledují počínání autobazarů nepřetržitě a snaží se vystopovat především vozy se stočenými tachometry. Pozornost však věnují také interpretaci informací o skutečném stavu automobilů. Rok co rok se přitom setkávají se stále stejnými podvody – autobazary nejčastěji „mlží“ o skutečném počtu najetých kilometrů, zatajují počet předchozích majitelů a bourané vozy prezentují jako nehavarované.

Nejvyšší pokutu ve výši tří set tisíc korun dostal jeden z plzeňských autobazarů. ČOI prověřila BMW, které bylo na webu prezentováno velmi zachovalé a nehavarované. Inspektoři se po prohlídce nestačili divit – vozidlo bylo nadměrně opotřebované, ve velmi špatném technickém stavu, a navíc se stočenými kilometry.

A co inspektoři z ČOI vzkazují spotřebitelů? Zájemci o koupi staršího vozu se bazarům vyhýbat nemusí, měli by však vybírat obezřetně. Dobrou volbou je například renomovaný pražský autobazar Auto-Vyhybka, který patří k zakládajícím členům Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR a všechny vozy důkladně prověřuje prostřednictvím firem Cebia a Cardetec.

Related posts

Dopravní značení si můžete koupit či pronajmout za pár korun

info@press-media.cz

Tesla Elona Muska uzavře většinu prodejen

info@press-media.cz

Nosiče kol na tažné zařízení Thule zjednoduší cestování a přepravu bicyklů

Peugeot se zaměřuje na strategické iniciativy

info@press-media.cz

Volkswagen chce koupit ruský GAZ, sankce USA mu v tom brání

info@press-media.cz

Vybavte vaše auto moderní kvalitou

Leave a Comment