18 C
Praha
19.7.2019
Aktuality 24 – přehled aktuálního zpravodajství
Auto Moto

Autobazary podle ČOI: Většina podvádí, solidních prodejců je málo

Ojeté auto seženete na inzerát, nebo v bazaru. Která z možností je bezpečnější? Obecně nabízí více výhod autobazar, ale jen za předpokladu, že se vám podaří najít ten správný. V loňském roce si na české bazaristy opět posvítila Česká obchodní inspekce a výsledky kontrol byly (ne)překvapivé. Mnozí tuzemští prodejci ojetin porušují zákony a udržují tím špatnou reputaci i svým solidním konkurentům. Podle ČOI se provinila více než polovina kontrolovaných subjektů!

ČOI měla v roce 2018 napilno, její pracovníci zkontrolovali 83 autobazarů a v 50 případech zaznamenali protiprávní jednání. Zbylé autobazary ojetých automobilů právní předpisy neporušily a naopak jednaly v souladu s platnou legislativou.

Podle inspektorů se někteří prodejci dopouští nekalých praktik, jejichž cílem je nalomit spotřebitele ke koupi vozidla v horším technickém stavu. „Zapomínají“ nebo mylně informují o vlastnostech vozů. Zákazníci pak často brány bazarů opouští ve vozidlech, o která by jinak ani nezavadili pohledem.

Inspektoři z ČOI sledují počínání autobazarů nepřetržitě a snaží se vystopovat především vozy se stočenými tachometry. Pozornost však věnují také interpretaci informací o skutečném stavu automobilů. Rok co rok se přitom setkávají se stále stejnými podvody – autobazary nejčastěji „mlží“ o skutečném počtu najetých kilometrů, zatajují počet předchozích majitelů a bourané vozy prezentují jako nehavarované.

Nejvyšší pokutu ve výši tří set tisíc korun dostal jeden z plzeňských autobazarů. ČOI prověřila BMW, které bylo na webu prezentováno velmi zachovalé a nehavarované. Inspektoři se po prohlídce nestačili divit – vozidlo bylo nadměrně opotřebované, ve velmi špatném technickém stavu, a navíc se stočenými kilometry.

A co inspektoři z ČOI vzkazují spotřebitelů? Zájemci o koupi staršího vozu se bazarům vyhýbat nemusí, měli by však vybírat obezřetně. Dobrou volbou je například renomovaný pražský autobazar Auto-Vyhybka, který patří k zakládajícím členům Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR a všechny vozy důkladně prověřuje prostřednictvím firem Cebia a Cardetec.

Related posts

VW představil novou verzi elektrické buggy

admin

Volkswagen chce koupit ruský GAZ, sankce USA mu v tom brání

admin

V Ženevě vyhlásili 14 nejlepších aut světa

admin

Tesla Elona Muska uzavře většinu prodejen

admin

Dopravní značení si můžete koupit či pronajmout za pár korun

admin

Peugeot se zaměřuje na strategické iniciativy

admin

Leave a Comment