Auto Moto

Autobazary podle ČOI: Většina podvádí, solidních prodejců je málo

Ojeté auto seženete na inzerát, nebo v bazaru. Která z možností je bezpečnější? Obecně nabízí více výhod autobazar, ale jen za předpokladu, že se vám podaří najít ten správný. V loňském roce si na české bazaristy opět posvítila Česká obchodní inspekce a výsledky kontrol byly (ne)překvapivé. Mnozí tuzemští prodejci ojetin porušují zákony a udržují tím špatnou reputaci i svým solidním konkurentům. Podle ČOI se provinila více než polovina kontrolovaných subjektů!

ČOI měla v roce 2018 napilno, její pracovníci zkontrolovali 83 autobazarů a v 50 případech zaznamenali protiprávní jednání. Zbylé autobazary ojetých automobilů právní předpisy neporušily a naopak jednaly v souladu s platnou legislativou.

Podle inspektorů se někteří prodejci dopouští nekalých praktik, jejichž cílem je nalomit spotřebitele ke koupi vozidla v horším technickém stavu. „Zapomínají“ nebo mylně informují o vlastnostech vozů. Zákazníci pak často brány bazarů opouští ve vozidlech, o která by jinak ani nezavadili pohledem.

Inspektoři z ČOI sledují počínání autobazarů nepřetržitě a snaží se vystopovat především vozy se stočenými tachometry. Pozornost však věnují také interpretaci informací o skutečném stavu automobilů. Rok co rok se přitom setkávají se stále stejnými podvody – autobazary nejčastěji „mlží“ o skutečném počtu najetých kilometrů, zatajují počet předchozích majitelů a bourané vozy prezentují jako nehavarované.

Nejvyšší pokutu ve výši tří set tisíc korun dostal jeden z plzeňských autobazarů. ČOI prověřila BMW, které bylo na webu prezentováno velmi zachovalé a nehavarované. Inspektoři se po prohlídce nestačili divit – vozidlo bylo nadměrně opotřebované, ve velmi špatném technickém stavu, a navíc se stočenými kilometry.

A co inspektoři z ČOI vzkazují spotřebitelů? Zájemci o koupi staršího vozu se bazarům vyhýbat nemusí, měli by však vybírat obezřetně. Dobrou volbou je například renomovaný pražský autobazar Auto-Vyhybka, který patří k zakládajícím členům Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů ČR a všechny vozy důkladně prověřuje prostřednictvím firem Cebia a Cardetec.

Related posts

Jste z Chomutovska a hledáte kvalitní autoservis či půjčovnu vozíků?

no-media.cz

Kteří motoristé nemusí řešit dálniční známku? Možná mezi ně patříte i vy

PH

Paintless Dent Repair: Revoluční metoda odstraňování poškození karoserie

no-media.cz