Zprávy

Bezpečnost a zvyky v Turecku

Jiný kraj, jiný mrav. A platí to samozřejmě i o Turecku. Pokud se do Turecka chystáte na dovolenou, případně zvažujete koupi nějaké turecké nemovitosti, měli byste se připravit nejen na nekonečné pláže a slunné počasí, ale i na některé zvyky a opatření, která z našich krajů neznáme.

Je v Turecku bezpečno?

Turecko je obecně považované za bezpečnou destinaci, především pokud se budete zdržovat v hotelových resortech. Trochu jiná situace je na jihovýchodě země, kde hrozí zvýšené riziko teroristických útoků. Návštěvníkům se doporučuje necestovat na hranice se Sýrií, Irákem a Arménií a při konverzaci s Turky se vyhýbat politickým tématům.

Drobná kriminalita a krádeže se samozřejmě nevyhýbají především Istanbulu a významným letoviskům. Vyhýbejte se proto davům, temným uličkám a chudším čtvrtím s vysokou kriminalitou (v Istanbulu například čtvrť Fatih).

Nechtěnou pozornost mohou přitáhnout především mladé, nevhodně oblečené ženy. I když je Turecko umírněnější, co se muslimského náboženství týče, ženám se přesto nedoporučuje vyrazit do společnosti s výstřihem či sukní nad kolena.

Co se týče přírodních katastrof, zastihnout vás může zemětřesení. Pod Tureckem se totiž střetávají hned tři litosférické desky. Nejohroženější je oblast Istanbulu a Egejského moře.

Respektujte místní zvyky

Většina Turků nepije alkohol. Turistům toto potěšení sice odepřeno není, pro jejich vlastní bezpečnost se ale doporučuje popíjet pouze v hotelích a restauracích. Pití na veřejnosti by mohlo místní obyvatele pobouřit. Od konzumace ale většinu návštěvníků tak jako tak odradí chuť a kvalita tureckého alkoholu.

Pokud se vám poštěstí zavítat na návštěvu do domu někoho z místních obyvatel, nezapomeňte si hned u vchodu zout boty. Při sezení nepokládejte nohu přes nohu a je-li vám nabídnut nápoj (například čaj), je považované za slušné vypít minimálně dva šálky.

Related posts

Oblíbené místa na autokempy v ČR

no-media.cz

Požární ochrana: Prevence, příprava a reakce

no-media.cz

5 nejlepších aplikací pro cestování, které musíte mít v telefonu!

no-media.cz