Bydlení

Chcete si vzít hypotéku a nemáte našetřeno? Existují způsoby, jak uspět

Od roku 2016 byly Národní centrální bankou schváleny nové podmínky, za kterých mohou banky půjčovat peníze na nové bydlení – tedy v rámci hypotéky. Hypotéka se tak stala méně dostupná pro širokou veřejnost. V současné době už musíte mít naspořeno minimálně 10 procent hodnoty nemovitost (odhadní ceny), abyste na hypotéku dosáhli. To znamená, že když si chcete koupit byt s odhadní cenou 3 000 000 Kč, musíte mít minimálně 300 000 Kč našetřeno.

Stoprocentní hypotéka

Díky zpřísněným pravidlům se stoprocentní hypotéka – tedy taková, kdy od banky získáte 100 procent odhadní ceny nemovitosti – stala minulostí. Jen málo mladých lidí má ale naspořenou takovou částku, takže jsou odkázáni na to, co jim naspořili jejich rodiče, popřípadě musí žít v podnájmu až do doby, kdy se jim podaří potřebnou částku naspořit. Existují ale ještě způsoby, díky kterým je možné stoprocentní hypotéku získat i tak.

Další zástava

Pokud máte k dispozici další nemovitost, kterou můžete zastavit, máte vyhráno. Přitom ani nemusíte být jejím vlastníkem. Vlastník zastavené nemovitosti ale samozřejmě musí souhlasit s tím, že se jeho majetek stane vaší zástavou. Po nějakém čase můžete tuto druhou nemovitost ze zástavy vyvázat (až splatíte potřebné množství hypotéky). Pokud si tedy chcete půjčit na byt v hodnotě 3 000 000 Kč, banka by vám půjčila maximálně 2 700 000 Kč. Pokud ale máte další nemovitost v minimální hodnotě 300 000 Kč, kterou zastavíte spolu s nemovitostí, na kterou si půjčujete, můžete dostat celé 3 000 000 Kč.

Dofinancovat hypotéku dalším úvěrem

To znamená, že si můžete vzít další půjčku (například ze stavebního spoření), abyste měli potřebnou hotovost. V roce 2016 bylo nutností, aby splátky všech půjček nepřesáhly 50 až 60 procent příjmů žadatele. To sice bylo zrušeno, avšak řada bank na tom trvá, i když to není povinné.

Related posts

Proč si nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu na dům?

no-media.cz

Hledáte spolehlivou a ověřenou firmu, která vám pomůže s vyklízením bytu?

no-media.cz

Vneste do svého bydlení svou osobitost

svet zeny