Pro ženy

Co se vyrábí z bavlny a další zajímavosti ze světa bavlny

Bavlna je po několik generací nejoblíbenější přírodní zdroj pro výrobu oděvů a textilu (používá se při výrobě luxusních pánských županů i osušek a ručníků). Co se z ní všechno vyrábí? A co je vlastně froté bavlna? Podívejte se na zajímavosti ze světa bavlny.

Odkud se bavlna vlastně vzala? 

Bavlna je rostlina, která je domácí ve Střední Americe. Během mnoha generací se ale její pěstování postupně rozšířilo do celého světa. Dalo by se říci, že právě díky bavlně jsou tvořeny oděvy pro většinu světové populace. Zdálo by se, že už o této rostlině snad víme vše. My vám ale ukážeme některé zajímavosti.

Froté je také bavlna

Pokud si budete domů kupovat luxusní ručníky, župany, osušky nebo koupelnové předložky, jistě budete uvažovat nad froté bavlnou. Co ale vlastně tento materiál představuje? Ve skutečnosti se jedná o smyčkovou tkaninu. To je trojrozměrná textilie, kde je třetí rozměr kličky z osnov nití tvořen nad nebo pod plochou základní tkaniny. Takto vytvořená tkanina má mnohem širší savé vlastnosti.

Džíny jsou původně z bavlny

Zatímco dnes se džíny vyrábějí z mnoha syntetických materiálů, které jsou pružné, jejich původ je čistě bavlněný. V roce 1853 se v době zlaté horečky v Kalifornii vydávaly tisíce lidí za svým snem najít zlato. Jedním z nich byl také Němec Levi Straus, který zde obchodoval s látkou. Život mu změnila žena, která si pro svého muže přála kalhoty, u kterých se jen tak neroztrhají kapsy. Vznikl první silný materiál, první džíny. O tom, jak tento příběh dopadl, dnes všichni víme – džíny nosíme všichni.

Kosmetické tampónky

Z bavlny se nevyrábí jen oblečení a domácí textilie. Je použita také například pro výrobu kosmetických tampónků. Pokud si přejete skutečně přírodní produkt, hledejte takový, při jehož výrobě nebyl použit k bělení chlór. Vlákna jsou tak dostatečně savá i měkká. Bavlna je jedním z nejoblíbenějších textilních materiálů.

Related posts

Jsem vegan

no-media.cz

Amulety pro ochranu a štěstí

no-media.cz

Svatbě nemusí dominovat bílá. Jaké barvy se nyní nosí?

no-media.cz