Zdraví

Co zohlednit při výběru té správné matrace kromě jejího druhu?

Dobrý spánek je klíčem ke všemu. Chcete-li být ráno svěží a plní energie, potřebujete spát ve zdravém prostředí a v přirozené poloze s oporou páteře. Najít ten správný druh na trhu není jediné kritérium, které musíte zohlednit. Na co se zaměřit?

Úrovně tvrdosti

Matrace se obvykle označují jako měkké, střední, středně tvrdé nebo tvrdé. Mezi nejoblíbenější úrovně patří kvalitní matrace středně tvrdé, protože vyhovují široké škále potřeb. Při výběru úrovně tvrdosti je důležité zohlednit jak polohu při spánku, tak typ postavy. Teprve poté hraje roli materiál a to, jestli zvolíte latexovou matraci nebo pěnovou.

Poloha při spánku

Určit polohu při spánku je klíčové k výběru té správné matrace dle vašich potřeb.

Spáči na boku

Jedná se o nejčastější polohu. Nejlepší matrace pro tento typ polohy, jsou měkké až střední úrovně tuhosti, protože pomáhají udržet páteř v rovině. Pokud je příliš tvrdá, může dojít k přílišnému tlaku na boky a ramena.

Spáči na břiše

Pro každého, kdo rád spí na břiše, je vhodnější tvrdší matrace. Tělo se tak nebude propadat a páteř nedostane tolik zabrat.

Spáči na zádech

V tomto případě je ideální střední tvrdost. Pokud je vaše matrace v této poloze příliš měkká nebo příliš tvrdá, hrozí, že vaše páteř nebude ve správné a přirozené poloze.

Kombinační spáči

V případě, že se v noci pohybujete, volte také střední tvrdost, abyste co nejlépe podpořili různé polohy.

Váha

Abychom zvolili správný typ matrace, musíme zohlednit také naši váhu. Rozhodující je těžší a slabší typ postavy.

Těžší typ postavy

Pro těžší těla je vhodnější tvrdší matrace, protože větší hmotnost znamená větší tlak na lůžko. Příliš velký tlak může způsobit, že se postel propadne a ohrozí vyrovnání páteře, což vede k bolestem zad.

Slabší typ postavy

Menším postavám lépe vyhovuje měkčí matrace, protože na lůžko nevyvíjejí takový tlak. Pokud je lůžko příliš tvrdé, nepropadne se dostatečně hluboko, aby zmírnilo tlak na klouby.

Konstrukční vlastnosti

Určité specifikace týkající se způsobu výroby postele nemusí být při nákupu na prvním místě, ale zohlednění těchto vlastností může hrát velkou roli v tom, jak budete s postelí spokojeni.

Izolace pohybu

Pokud se vy nebo váš partner přes noc pohybujete, je pro vás ideální pěnová matrace, která pohyb eliminuje.

Podpora okrajů

Může také dojít k tzv. propadání matrace po stranách. To může být nepohodlné, pokud spíte blízko okraje, ale většinou je to problém ztěžující sezení na boku postele. Levné postele a celopěnové matrace, mají obvykle menší podporu okrajů.

Related posts

Ochutnejte guatemalskou kávu, kterou koupíte v Pražírně kávy MONRO

PH

Proč chodit na wellness?

no-media.cz

Elektronická cigareta vs. Pulze

no-media.cz