Auto Moto

Ekologická likvidace vozidla – jak postupovat a co zařídit?

Ne vždy se podaří prodat staré, v některých případech nepojízdné či nabourané auto. Majiteli pak nezbývá než nechat vozidlo ekologicky zlikvidovat. Jak na to? Co je potřeba zařídit a jaký je přesný postup?

Co je potřeba k ekologické likvidaci vozidel? Mnozí budou překvapeni tím, že vyřízení ekologické likvidace je vlastně poměrně jednoduché. Stačí postupovat podle níže zmíněných kroků a vše proběhne hladce a bez komplikací.

Na území ČR lze nechat auto zlikvidovat na jednom z přibližně 600 míst. S sebou jsou potřeba jen základní doklady. Poté, co je auto ekologicky zlikvidováno, majitel obdrží protokol o ekologické likvidaci. Ten je pak nutné předložit na obecním úřadě společně s dalšími doklady a dokumenty, o nichž bude řeč níže.

Následovat bude otázka, jak zrušit pojistku na auto. I to je jednoduchý úkon, který nezabere příliš času.

A jak uzavřít povinné ručení v případě nákupu nového auta? Například pomocí online kalkulátorů pojištění, které zajistí lepší cenu povinného ručení. Výhodou kalkulaček je kromě nižší ceny povinného ručení také rychlost sjednání.


Doporučujeme využít online srovnávač pojištění Yespojisteni.cz


Kde nechat auto ekologicky zlikvidovat?

Likvidaci vozidel provádí autorizovaní zpracovatelé autovraků. Další možností jsou kovošroty a sběrné dvory. Kompletní přehled zařízení, kam lze auto dovézt za účelem ekologické likvidace, je k nalezení na webu MInisterstva životního prostředí v modulu Autovraky.

Ekologická likvidace vozidla – co je potřeba

Je vhodné připomenout, že ekologická likvidace je jediným zákonným způsobem, jak auto sprovodit ze světa. Jedná se tedy v podstatě o jedinou alternativu prodeje nebo darování, pokud se chce člověk auta zbavit.

Dokumenty, které jsou potřeba při ekologické likvidaci vozidla:

  • velký a malých technický průkaz
  • občanský průkaz
  • výpis z obchodního rejstříku (u právnických osob)
  • plnou moc (pokud likvidaci zařizuje osoba odlišná od majitele)

Výše zmíněné dokumenty je třeba vzít s sebou do zařízení určeného k likvidaci vozidla. Výstupním dokumentem bude protokol o ekologické likvidaci, který bude třeba předložit na obecním úřadě.

Vyřazení vozidla z provozu

Proces vyřazení vozidla z provozu a evidence je potřeba dokončit na obecním úřadě. Sem je potřeba donést vyplněnou žádost o vyřazení vozidla z provozu. Následovat bude zápis o zániku vozidla.

S sebou je třeba mít také občanský průkaz, protokol o ekologické likvidaci, velký a malý technický průkaz a registrační značky, které se zde odevzdávají.

Zrušení pojistky na auto – jak na to?

V případě ekologické likvidace vozidla je výpověď povinného ručení velmi jednoduchá. Stačí tuto skutečnost pojišťovně oznámit dopisem či elektronicky a přiložit kopii velkého technického průkazu, ve kterém je údaj o likvidaci. Tímto povinnosti spojené s ekologickou likvidací končí.

Related posts

Shánění náhradních dílů na Zetor nemusí být těžké. Jak na to?

PH

Vybavte vaše auto moderní kvalitou

no-media.cz

Nosiče kol na tažné zařízení Thule zjednoduší cestování a přepravu bicyklů

no-media.cz