Pro ženy

Esoterika je bohatý myšlenkový proud s dlouhou tradicí

Pojem „esoterický“ vznikl už ve 2. století zkomolením starořeckého adjektiva esôterikós, které bychom mohli přeložit volně jako „patřící k vnitřnímu kruhu“. Nejstarší známý příklad tohoto slova se objevil v satiře, jejímž autorem byl Lúkianos ze Samosaty.

Podstatné jméno „esoterika“, ve své francouzské podobě „ésotérisme“, se poprvé objevilo v roce 1828 v díle protestantského historika gnosticismu Jacquese Mattera.

Termín „esoterika“ se tak začal používat v souvislosti s dobou osvícenství a její kritikou institucionalizovaného náboženství. V té době se alternativní náboženské skupiny, jako byli například rosikruciáni, začaly distancovat od převládajícího křesťanství v západní Evropě.

Snaha odtrhnout esoteriku od křesťanství pak zesílila během 19. a 20. století. K esoterice se následně přidal i okultismus a dnes tak tento myšlenkový proud zahrnuje širokou škálu tradic. Chcete je poznat detailněji? Pojďte s námi.

Chcete se dozvědět něco o hvězdách, osudech lidí a znameních? Jak o činských znameních, tak normálního klasického zvěrokruhu? Určitě navštivte náš blog o těchto věcech, kromě jiného. Máme pro Vás připraven například článek o znamení střelce nebo o znamení štíra.

Related posts

Balíte? Poradíme pár kosmetických nezbytností, bez kterých se neobejdete

svet zeny

Srdce z kamene

no-media.cz

Edoardo Miroglio – Přední vinařství v Bulharsku

no-media.cz