Bydlení

Hodinový manžel, nebo instalatér, koho si zavolat a proč?

Řemeslníkům začali do jejich práce „fušovat“ i hodinoví manželé. Koho je lepší povolat v případě, že máte problém? Proč vlastně?

Kdo je hodinový manžel

Hodinový manžel je řemeslník. Zpravidla zvládá drobné práce v domácnosti, tedy vyměňuje vodovodní baterie, opravuje záchodová splachovadla nebo kapající kohoutky, vrtá, přibíjí, maluje, natírá a tapetuje.

Hlavní ideou práce hodinového manžela je jejich objednávání zpravidla ženami, které si ani na drobné řemeslné práce netroufají a žijí samy, nemají tedy onoho reálného manžela, který se o výše uvedené činnosti stará.

Těchto služeb ale v hojné míře využívají i ty domácnosti, v nichž muž žije, ale nemá čas nebo potřebné dovednosti. A kromě toho hodinového manžela ocení i lidé ve vyšším věku nebo ti s pohybovým handicapem, pro které není jednoduše reálné údržbu a opravy v domácnosti realizovat svépomocí.

Kdo je instalatér

Instalatér je specializovaný řemeslník. Jeho hlavním úkolem je zhotovovat, zkoušet, opravovat, montovat a rekonstruovat potrubí a související zařízení. Ono potrubí může být vodovodní, ale také plynové či kanalizační. Instalatéři tak zároveň mohou být i topenáři a plynaři.

Základním požadavkem na instalatéra je vyučení v oboru, jež prokazuje výučním listem. Mimo to by však měl disponovat i dalšími vlastnostmi, které ho předurčují pro náročnou práci v nepříznivém prostředí a často i pod vlivem stresu.

Jde zejména o zručnost a přesnost, dále technické myšlení a kreativitu. Stejně tak musí instalatéři musí dobře rozumět strojním zařízením a měli by být dobře orientovaní v používání různých nástrojů. Zkušený instalatér bez rizika pro okolí ovládá jak běžnou mechanickou pružinu, tak i tlakovou vodu.

Co umí hodinový manžel a kdy volat instalatéra

V některých případech má jednoznačně smysl volat instalatéra. Hodinový manžel nemusí disponovat adekvátními dovednostmi a zkušenostmi. Neodborně provedená oprava se vám v konečném důsledku může citelně prodražit. U prací většího rozsahu se dokonce vyplatí uvažovat nad tím, jestli je firma, kterou se chystáte objednat, pojištěna.

Pozor, do provozování řemesla má co říci také zákon. Hodinový manžel může být držitelem živnosti volné. A není proto oprávněn vykonávat činnost, která vyžaduje oficiálně provozování živnosti řemeslné nebo vázané. Jedná se například o profese elektrikářské, natěračské, malířské nebo právě instalatérské.

Touto neodborností může být v krajním případě ohrožen klient na majetku, či dokonce na zdraví. Lze říci, že pokud se vám doma nakupí velké množství malých oprav, které snesou odkladu, za čas k nim můžete povolat hodinového manžela. Havárie či zakázky velkého rozsahu už ale bezpodmínečně vyžadují zásah řemeslníka.

Jak najít dobrého instalatéra

Kvalitní instalatér v první řadě zvládne široké spektrum činností, jako jsou:

  • bojlery: výměna, oprava, montáž
  • drobné instalatérské práce
  • topení
  • rozvody vody a odpadu
  • plynové kotle: opravy montáže, servis
  • elektrokotle: opravy, montáže, servis
  • rekonstrukce staveb

Samozřejmostí by mělo být poskytování instalatérských služeb v nepřetržitém pohotovostním režimu pro případ nenadálých havárií. Reakce na požadavky zákazníků proto musí být řádově v několika minutách. Optimální je, pokud je vám instalatér schopen garantovat příjezd ještě tentýž den.

Podobně vstřícně by se měla firma, která zakázku provedla, postavit rovněž k vyřizování případných reklamací. V případě, že narazíte na spolehlivou společnost, bude schopna odbavit velkou většinu případných reklamací už do 24 hodin.

Jednoduše by se vám tak nemělo stát, že budete muset například s nefunkčním kotlem shánět nové instalatérské služby v Praze, jelikož původní dodavatel od vás dá takříkajíc ruce pryč.

Related posts

Rozkládací válendy si můžete nechat vyrobit i na míru

no-media.cz

Koupě dobrého koberce se vyplatí

PH

Kärcher představil nové tyčové vysavače a řadu dalších výrobků

svet zeny