Bydlení

Jak pečovat o dřevostavbu?

Dřevostavby jsou v současnosti velmi oblíbené pro svůj vzhled, nízkou cenu a rychlost výstavby. Navzdory všeobecným představám jsou také velmi kvalitní a mají dlouhou životnost, a tak se s oblibou využívají místo zděných rodinných domů. Některé firmy, například Orcangroup, realizují komplexní dodávky staveb dle požadavků a specifikace zákazníka. Přesto je dřevo organický materiál a je dobré k němu tak přistupovat.

Dřevo získává patinu

Většina změn, které u dřeva nastanou, se týká estetického hlediska, mechanické a fyzikální vlastnosti materiálu jsou stejné i stovky let. Nejčastěji dochází k hnědnutí a žloutnutí vlivem působení ultrafialového záření, případně šednutí kvůli kontaktu s vodou a větrem. Záleží však na konstrukci – pokud je nosná dřevěná konstrukce uzavřená mezi dvěma plášti, pak není povětrnostním vlivům vystavena a péče o dřevostavbu se tak vůbec nemusí lišit od péče o klasický zděný dům.

Pozor na vlhkost

Specifický případ nastává u roubenek nebo takových staveb, kde jsou některé dřevěné prvky odhalené. Největší škody u nich umí napáchat vlhkost, která způsobuje opakované bobtnání a následné sesychání, kvůli čemuž se dřevo ničí a deformuje. Navíc se díky vlhkosti mohou ve dřevě množit škůdci, jako jsou bakterie, plísně nebo hmyz.

Naprosto zásadní je u dřevostaveb kvalitní provedení hydroizolace tak, aby voda nemohla proniknout dovnitř konstrukce. Pokud přeci jen nejde zabránit kontaktu dřeva s vodou, je nutné, aby voda mohla co nejrychleji odtékat pryč a aby dřevo mohlo rychle vyschnout. Dřevo je také vhodné ošetřit chemickými přípravky, avšak tento samotný krok k ochraně nestačí.

Každý dřevěný prvek vyžaduje jiný typ ochrany. Zatímco na okna se používá nepropustný nátěr, u fasád se volí prostředky, které propouští vodní páru a pouze zpomaluje stárnutí dřeva. Ošetření je samozřejmě nutné po několika letech opakovat.

Related posts

Prozařte svou domácnost krásnými dekoracemi za dostupné ceny

svet zeny

Žižkov je místem, které se bude líbit nejen mladým rodinám

no-media.cz

Vneste do svého bydlení svou osobitost

svet zeny