Bydlení

Jak pečovat o dřevostavbu?

Dřevostavby jsou v současnosti velmi oblíbené pro svůj vzhled, nízkou cenu a rychlost výstavby. Navzdory všeobecným představám jsou také velmi kvalitní a mají dlouhou životnost, a tak se s oblibou využívají místo zděných rodinných domů. Některé firmy, například Orcangroup, realizují komplexní dodávky staveb dle požadavků a specifikace zákazníka. Přesto je dřevo organický materiál a je dobré k němu tak přistupovat.

více v článku...

Dřevo získává patinu

Většina změn, které u dřeva nastanou, se týká estetického hlediska, mechanické a fyzikální vlastnosti materiálu jsou stejné i stovky let. Nejčastěji dochází k hnědnutí a žloutnutí vlivem působení ultrafialového záření, případně šednutí kvůli kontaktu s vodou a větrem. Záleží však na konstrukci – pokud je nosná dřevěná konstrukce uzavřená mezi dvěma plášti, pak není povětrnostním vlivům vystavena a péče o dřevostavbu se tak vůbec nemusí lišit od péče o klasický zděný dům.

Pozor na vlhkost

Specifický případ nastává u roubenek nebo takových staveb, kde jsou některé dřevěné prvky odhalené. Největší škody u nich umí napáchat vlhkost, která způsobuje opakované bobtnání a následné sesychání, kvůli čemuž se dřevo ničí a deformuje. Navíc se díky vlhkosti mohou ve dřevě množit škůdci, jako jsou bakterie, plísně nebo hmyz.

Naprosto zásadní je u dřevostaveb kvalitní provedení hydroizolace tak, aby voda nemohla proniknout dovnitř konstrukce. Pokud přeci jen nejde zabránit kontaktu dřeva s vodou, je nutné, aby voda mohla co nejrychleji odtékat pryč a aby dřevo mohlo rychle vyschnout. Dřevo je také vhodné ošetřit chemickými přípravky, avšak tento samotný krok k ochraně nestačí.

Každý dřevěný prvek vyžaduje jiný typ ochrany. Zatímco na okna se používá nepropustný nátěr, u fasád se volí prostředky, které propouští vodní páru a pouze zpomaluje stárnutí dřeva. Ošetření je samozřejmě nutné po několika letech opakovat.

Related posts

Jak vybrat zásuvky do rodinného domu

no-media.cz

Nových bytů v Praze není mnoho. V Prosek Parku zbývá několik posledních

no-media.cz

Jak vybrat barové židle a kde koupit levné a kvalitní modely?

no-media.cz