Bydlení

Jaké jsou možnosti vytápění rodinného domu?

Se současným nárůstem cen energií, ale i prosazení přísnějších emisních norem pro používané kotle, hledá řada lidí řešení pro efektivní a cenově dostupné vytápění pro jejich rodinný dům. Ačkoli se řešení v praxi nabízí nespočet, každá možnost vytápění rodinného domu má své výhody i nevýhody. Pojďte se podívat, kterým zdrojům tepla byste měli věnovat při výběru nového vytápění pozornost.

Vytápění elektřinou

Jedním z často diskutovaných řešení vytápění, je vytápění elektrickou energií. V tomto případě pak můžete vytápět buďto elektrokotlem celou otopnou soustavu, případně pak za pomoci elektrických přenosných segmentů, lidově nazývaných přímotopy.

V případě vytápění pomocí elektrokotle se jedná o velmi efektivní vytápění, které přináší řadu výhod. Mezi ty se počítá především jednoduchá obsluha, která je možná i na dálku díky připojení na Wi-Fi. Dále pak nulová údržba, čistý provoz, ale i nízké pořizovací náklady. Za nižší desítky tisíc pořídíte nejen elektrokotel, ale i zásobník na ohřev vody.

Přímotopy se pro vytápění používají především pro menší objekty a také ve chvílích, kdy je potřeba dodat teplo ihned. Jejich velkou výhodou je i možnost rychlého a jednoduchého přemístění a zpravidla i kompaktní rozměry.

Velkou nevýhodou vysoká cena elektrické energie, která v posledních měsících roste přímo turbulentně. Vaše peněženka tak pocítí opravdu velkou zátěž.

Vytápění tepelným čerpadlem

Srovnatelnou efektivitu a jednoduchost obsluhy podobně jako u vytápění přináší i vytápění tepelným čerpadlem. Nejčastěji používanou variantou je pak tepelné čerpadlo vzduch voda. Toto tepelné čerpadlo získává energie z venkovní vzduchu a přeměňuje ji na teplo, které je distribuováno stejně jako v případě elektrokotle. U tohoto způsobu vytápění je poměrně vysoká prvotní investice, která se vám však při současných cenách energií a paliv v průběhu několika let vrátí. Vy už si pak budete jen užívat tepla a komfortu.


Redakce radí: Hledáte spolehlivé vytápění, vsaďte na pelety s certifikací ENplus A1.


Vytápění zemním plynem a propan butanem

Zaběhlé je nejen v České republice i vytápění zemním plynem. Díky současným kondenzačním kotlům je tento způsob rovněž vysoce efektivní a jeho využití je jednoduché. Počáteční investice je velmi rozumná, ale stejně jako u elektřiny v současné době roste exponenciálně i cena plynu. Navíc je potřeba provádět každoroční revize plynového kotle, udržovat jej v bezprašném čistém prostředí a mít k dispozici přípojku. Právě ta stále v mnoha oblastech chybí.

Náhradním řešením může být vytápění propan butanem, v tomto případě je však nutné počítat ještě s pořízením zásobníku. Ten si buďto můžete sami zřídit nebo si jej za měsíční poplatek pronajmout. Je tak nutné počítat s dostatečným prostorem na vaší zahradě, a navíc i s vyšší cenou za propan butan, který je nutné opakovaně doplňovat.

V obou případech jsou i přes řadu bezpečnostních opatření známa určitá rizika. V případě, že by byla povinná údržba kotle zanedbávána, může dojít i k tragické nehodě.

Vytápění peletami

Na popularitě v posledních letech nabírá vytápění peletami (peletkami) za použití automatických kotlů. Pelety, které jsou vyráběny z nezpracovatelných zbytků z dřevozpracujícího průmyslu jsou považovány za velmi ekologický obnovitelný zdroj energie. Co se týče efektivnosti tohoto vytápění pak patří mezi nejvyšší, ale je zde přímá korelace mezi kvalitou pelet a používaným kotel. Dlouhodobě je cena pelet velice příznivá, jen pozor na jejich kvalitu. Pro opravdu efektivní vytápění volte vždy pelety s certifikací ENplus A1, které vynikají nízkou popelavostí, vlhkostí a dalšími užitnými vlastnostmi.

Kromě vlastní pořizovací ceny kotle pro vytápění peletami je nutné počítat i s řadou opatření v prostorech, kde budou pelety na sezónu uskladněny. Mnohdy bývá potřebné zřídit si třeba silo. Tyto kotle vyžadují pravidelnou, ale nenáročnou údržbu a vy si tak můžete nerušeně užívat teplotního komfortu.

Related posts

Jak vybrat zásuvky do rodinného domu

no-media.cz

Rodinná firma z Vysočiny dosáhla mezinárodního úspěchu

no-media.cz

Jak probíhá montáž bojleru a proč potřebujete odborníka

no-media.cz