Pro muže Pro ženy

Je wakeboarding pro každého?

Wakeboarding je nový a stále oblíbenější druh vodního sportu. Kdo se mu může začít věnovat a co by měl jezdec splňovat?

Vybavení na wakeboard

Samozřejmostí je vhodné vybavení, tedy samotný wakeboard. Potřebovat k němu určitě budete i vázání. Každý jezdec by měl dbát i na svou bezpečnost. Základem výbavy je tak i wakeboardová vesta a helma.

Ačkoli by se tak mohlo zdát, že se jedná o sport finančně náročný, pro začátek mít vlastní vybavení nemusíte, stačí si ho půjčit. Wake parky jsou dnes po celé republice a postarají se tu o vás doslova na klíč, k zapůjčení jsou vhodné wakeboardy i vše ostatní.

Obsah obrázku exteriér, osoba, voda, muž

Popis byl vytvořen automaticky

O pohon se wakeboardistovi stará člun nebo vlek. Motorový člun však není každému zcela dobře dostupný. Pravý boom wakeboardingu tak v tuzemsku nastal až v okamžiku, kdy došlo k rozšíření wake parků (cable parků), kde si zajezdí každý.

Kdo může jezdit na wakeboardu

Začít se na něm učit může prakticky kdokoli. Mírnou výhodou budou mít zpočátku ti, kteří umí na snowboardu. Podobný je totiž postoj: bokem ke směru jízdy. Což je do značné míry nepřirozené, a pro ty, kteří nemají s boardovými sporty zkušenosti, zvláštní.

Tento adrenalinový sport je určen pro široké spektrum zájemců. Velmi dobře si totiž při něm procvičíte celé tělo. Specifická adaptace na zátěž zároveň rozvíjí periferní vidění. Wakeboarding navíc zlepšuje prostorovou orientaci a rozvíjí vestibulární a sluchové ústrojí.

Obsah obrázku exteriér, sport, letecká doprava, skákání

Popis byl vytvořen automaticky

Wakeboarding nevyžaduje žádné specifické fyzické dispozice. To ale neznamená, že si jízdu osvojíte ihned. Seznámení s wakeboardem vyžaduje určitý čas a teprve po pár jízdách si na něm budete jistější.

Nutná je pohybová koordinace a maximální psychická koncentrace. Začátečník by se tak měl svěřit do rukou trpělivého lektora. Jednoznačně nestačí, že dotyčný je pouze dobrý jezdec. Důležitá je i interakce se žákem, trenér musí umět své svěřence motivovat, umět účelně odhalit nejzávažnější chyby a dokázat vysvětlit problematické situace.

Kdy začít s wakeboardem (a kdy přestat)

Žádná věková hranice, kdy je potřeba s ježděním přestat, pochopitelně neexistuje. Záleží to vždy na individuální kondici jezdce. Na wakeboardu celkem běžně potkáte i padesátileté závodníky. Není tak důvod, proč se zříkat v libovolném věku ježdění rekreačního.

Obsah obrázku voda, exteriér, loďka, sport

Popis byl vytvořen automaticky

Naopak začít jezdit mohou už předškolní děti. Podmínkou nicméně je, aby dítě již umělo plavat. Ačkoli se jedná o adrenalinový sport, zkušení jezdci ujišťují, že wakeboarding není nikterak drsný, pády do vody nebolí.

Bát se jezdit tedy určitě nemusíte. Děti je ale samozřejmě nutné důsledně hlídat, zpravidla ještě neumí odhadnout hranice svých sil. Pro dospělého může být nebezpečná hlavně fyzická indispozice, například únava. 

Je proto potřeba objektivně zhodnotit vlastní síly i okolní podmínky (počasí atd.). Pak můžeme wakeboarding považovat za bezpečný sport.

Related posts

Řešením čím dál dražších novostaveb může být koupě staršího domu

svet zeny

Edoardo Miroglio – Přední vinařství v Bulharsku

no-media.cz

Domácí kutilství dvakrát jinak

no-media.cz