Pro muže

Kdy a jak řešit prořezání stromů na zahradě

Zahrada je radost, ale často také starost. Zejména pokud jde o pravidelnou údržbu zeleně, keřů a stromů. Ty se musí pravidelně prořezávat, některé i dvakrát do roka. Proč vlastně prořezávat stromy a stromky? Některé, zejména ovocné i kvůli úrodě, jiné především kvůli bezpečnosti. Samozřejmě hraje roli i vzhled, pokud strom opticky překáží nebo svým vzrůstem zabírá na zahradě příliš mnoho místa.

Kdy je čas na prořezání?

V zásadě záleží na vás, samozřejmě můžete strom nechat růst přirozeně, nebo se řídit obecnými pravidly a prořezávat strom v zimě nebo v předjaří, ovocné stromy pak i po létě na konci sezóny. Kdy byste ale měli k prořezání přistoupit každopádně, to je ve chvíli, kdy je strom potenciálně nebezpečný. Zejména u vyšších stromů je potřeba řešit výšku průběžně a pravidelně prořezávat staré větve, u kterých hrozí pád nebo dokonce zničení střechy, pokud je strom v blízkosti domu. Vysoké stromy navíc mohou překážet ve výhledu, zabírat příliš mnoho místa nebo i zasahovat na jiné pozemky, v tom případě je také třeba zvážit jejich prořezání. 

Čím prořezávat?

Na některé stromky vám budou stačit klasické zahradní nůžky, případně teleskopický prořezávač, kterým dosáhnete i na vyšší větve. Pokud má ale strom pět a více metrů, tak už si s klasickým prořezávačem ani žebříkem neporadíte. Tak například ořešák může dorůst do výšky až 20 metrů. V tom případě přichází na řadu těžká technika nebo pomoc zvenčí. V první řadě se neobejdete bez motorové pily, kterou se zbavíte i velkých starých větví. Dbejte také na vaši bezpečnost a ochranné pomůcky. Prořezávání vám může usnadnit pracovní plošiny pronájem, jelikož pracovní plošiny dosáhnou i na ty nejvyšší stromy. Pokud si na prořezání vysokých stromů troufáte sami, tato alternativa zajistí větší bezpečnost. Plošina je mobilní a existuje i verze na automobilu, takže se s ní dostanete rychle kam potřebujete. Rozhodně není vhodné lézt po stromech bez jištění s řetězovou pilou, pokud nejste profesionál. Samozřejmě jednou z možností je nechat si stromy prořezat profesionální firmou, nicméně pokud jste zruční, s pronájmem pracovní plošiny vám nic nehrozí a navíc ušetříte.


Pokud nemáte k dispozici ani ostatní nářadí a ochranné pomůcky k prořezávání stromků a údržbě zahrady, půjčovna plošin je schopna zajistit i tyto doplňkové služby. Navíc nebudete muset po dokončení prací nákladné nářadí nikde skladovat. Pronájem pracovní plošiny je kromě prořezávání stromů vhodný i na opravu osvětlení, garáží, střech a jakékoliv výškové práce na zahradě a v okolí domu. Pokud si nejste jisti, jaký stroj přesně vybrat pro konkrétní úkon, v půjčovně plošin vám rádi poradí a pomohou vybrat ten pravý na míru vašim potřebám.

Related posts

Nejžhavější trendy ve sportovních teniskách: Co nosí celebrity

no-media.cz

Zima jako žádná jiná. Poradíme vám, kam jezdí relaxovat celebrity

svet zeny

Jak můžete získat kredit v online casinu zdarma? Poradí vám odborník ze SvetovaKasinaOnline

svet zeny