Auto Moto Zdraví

Kompulzivní chování: když prostě něco musíte udělat

Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) může postihnout různé typy lidí, nicméně vzorec myšlenek a chování, které se při ní objevují, jsou obdobné. Pro tuto poruchu je v první řadě typická určitá posedlost: musíte na něco myslet, a to do konce natolik, že vás tato myšlenka ruší od běžných činností. Současně tato posedlost způsobuje to, že pociťujete nadměrnou úzkost a musíte opakovaně něco činit – v důsledku úzkosti způsobené posedlostí.

Posedlost ve vašem myšlení i chování

Původní posedlost je něčím nechtěným, čeho by se postižená osoba chtěla zbavit – nicméně sama si se situací umí poradit pouze nutkavým chováním. Tím, že se zachová tímto způsobem, zmírňuje svou úzkost. Ta se ale může zase vrátit, spolu s úzkostí, takže nutkavé chování se opakuje.

Obsedantní myšlenky

Občas se každý člověk nemůže zbavit pocitu, že jsme na něco zapomněli – zamknout dveře, propásli jsme důležitou schůzku apod. Tyto myšlenky jsou nechtěné a nepříjemné, po čase se jí však zbavíme. Pokud vás ale tato myšlenka neustále pronásleduje, nemůžete myslet na nic jiného, pak může jít o posedlost. Mezi velice časté obsedantní myšlenky lidí s OCD patří například to, že můžete záměrně nebo omylem ublížit sobě či jiným osobám, bojí se infekce (nemoci nebo nepříjemné látky), vyžaduje uspořádání nebo určitou symetrii (srovnání podle velikosti, podle barvy atd.).

Nutkavé chování

Mít myšlenky je jedna věc, druhá věc je to, jestli podle nich budete jednat. Ve většině případů tomu ale tak je. Například lidé, kteří se bojí infekce, si opakovaně myjí ruce, lidé, kteří mají strach, že nechali odemčeno, se několikrát mohou vracet ke dveřím a kontrolovat to. Většina lidí s OCD si uvědomuje, že jejich chování není racionální, nicméně si nemohou pomoci. Mezi velmi časté nutkavé chování patří tedy časté čištění a mytí rukou, počítání, hromadění, kontrola (zda je zamčeno, vypnutý plyn apod.), objednávání a zařizování, prosba o ujištění, opakující slova v jejich hlavě.

Related posts

Volkswagen chce koupit ruský GAZ, sankce USA mu v tom brání

no-media.cz

Nechce se vám ven? Zasportujte si v pohodlí svého obýváku

svet zeny

Proč se nám tak líbí retro motorky?

no-media.cz