Finance

Kryptoměnová zima

Investoři se obávají, že se blíží „krypto zima“, protože bitcoin klesl o 50 % z rekordních hodnot. Bitcoin, největší virtuální měna na světě, se v pondělí nakrátko propadl pod 33 000 dolarů a dostal se na nejnižší úroveň od července.

Investoři se obávají, že se blíží „krypto zima“, protože bitcoin klesl o 50 % z rekordních hodnot. Bitcoin, největší virtuální měna na světě, se v pondělí nakrátko propadl pod 33 000 dolarů a dostal se na nejnižší úroveň od července.

Od té doby se zotavil zpět nad 36 000 dolarů, ale stále je téměř o 50 % níže než na rekordním maximu téměř 69 000 dolarů v listopadu.

To přimělo některé investory do kryptoměn mluvit o možnosti „kryptozimy“.

Zatímco se investoři do kryptoměn vzpamatovávají z prudkého výprodeje bitcoinu a dalších digitálních měn, někteří se obávají, že to nejhorší teprve přijde.

Kryptoměnový trh

Celý trh s kryptoměnami mezitím od historického maxima bitcoinu ztratil na hodnotě více než 1 bilion dolarů, protože špičkové tokeny jako ether a solana následovaly digitální měnu číslo 1 a obchodovaly se prudce níže. Ether od dosažení svého maxima v listopadu snížil svou hodnotu o více než polovinu, zatímco solana zaznamenala ještě prudší pokles, a to o 65 %.

To přimělo některé investory do kryptoměn mluvit o možnosti „kryptozimy“, což je výraz označující velké medvědí trhy v historii mladého trhu s digitálními měnami. Naposledy k němu došlo na přelomu let 2017 a 2018, kdy se bitcoin propadl až o 80 % z historických maxim.

David Marcus, bývalý šéf kryptografického oddělení společnosti Meta, která je mateřskou společností Facebooku, podle všeho připustil, že kryptozima již nastala. Ve svém tweetu uvedl: „V současné době je na trhu již několik let: „Právě během kryptozimy budují nejlepší podnikatelé ty nejlepší společnosti. Nyní je opět čas zaměřit se na řešení skutečných problémů vs. pumpování tokenů.“

Naďa Ivanová, provozní ředitelka technologické výzkumné společnosti L’Atelier přidružené k BNP Paribas, uvedla, že zatím není přesvědčena, že přišla kryptozima – trh se však „nyní nachází v období ochlazení“. To by podle ní nemuselo být tak špatné.

„Zdá se, že v posledním roce – zejména v souvislosti se vším tím humbukem na tomto trhu – bylo mnoho vývojářů rozptýleno snadnými zisky ze spekulací na NFT (non-fungible tokens) a dalších digitálních aktivech. Období ochlazení by ve skutečnosti mohlo být příležitostí začít budovat základy trhu,“ řekla.

Rout kryptoměn přišel souběžně s propadem světových akcií. Podle odborníků zapojení velkých institucionálních fondů znamená, že digitální aktiva jsou stále více provázána s tradičními trhy.

Index S&P 500 se od začátku roku propadl o 8 %, zatímco technologický index Nasdaq klesl o více než 12 %. A korelace mezi výkonností bitcoinu a výkonností indexu S&P 500 v poslední době roste.

Obchodníci se obávají, že případné zvýšení úrokových sazeb a agresivní zpřísňování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému vyčerpá z trhu likviditu. Americká centrální banka zvažuje, že takové kroky učiní v reakci na prudce rostoucí inflaci, a podle některých analytiků by to mohlo vést ke konci éry ultra levných peněz a nebesky vysokých ocenění – zejména v rychle rostoucích sektorech, jako je technologický, který těží z nižších sazeb, protože společnosti si často půjčují prostředky na investice do svého podnikání.

„Myslím, že to souvisí s ústupem od rizikových aktiv celkově,“ řekla Ivanová k nedávnému poklesu bitcoinu.

Pohyby směrem dolů u hlavních digitálních mincí byly přínosem pro stablecoiny neboli digitální měny, které sledují hodnotu státních měn, jako je americký dolar. USD Coin, druhý největší stablecoin, podle údajů společnosti CoinGecko od neděle přidal na tržní hodnotě více než 5 miliard dolarů.

Bitcoin obvykle zažívá „odpálení vrcholů“ předtím, než se ponoří o 80 % nebo více, řekl. To odkazuje na vzorec grafu, který ukazuje prudký nárůst ceny a objemu obchodování následovaný prudkým poklesem ceny. Pokud chcete mít denní informace o ceně kryptoměn, měli byste vyzkoušet aplikace na obchodování s kryptoměnami.

Klíčovou úrovní, kterou je třeba u bitcoinu sledovat, je 30 000 dolarů. Pokud se pod touto hranicí uzavře za týden nebo déle, „rozhodně to bude znamenat vysokou pravděpodobnost medvědího trhu,“ řekl. Pokles o zhruba 80 % z nedávného vrcholu bitcoinu by znamenal cenu nižší než 15 000 USD.

Přesto se investoři obávají vyhlídky na další regulační zásahy do kryptografického průmyslu. Minulý týden ruská centrální banka navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn, čímž napodobila podobný krok ze sousední Číny. A americká vláda se údajně chystá zveřejnit strategii regulace kryptoměn již příští měsíc.

Related posts

Jak napsat kvalitní životopis, který neskončí v koši

no-media.cz

Archivace firemních dokumentů: Organizujte dokumenty s náhradním plněním

PH

Profesní restart: Jak začít novou kariéru i během krize?

no-media.cz