Finance

Nebezpečí rychlých půjček

Každá půjčka může být dobrý sluha, ale zlý pán. Nejinak tomu je i v případě rychlých půjček. Ty mohou mnoha lidem pomoci pokrýt neočekávané finanční výdaje. Na druhou stranu při nedodržování zásad odpovědného půjčování mohou být rychlé půjčky cestou do pekla. Na co si dát pozor, aby se člověk vyhnul možným problémům?

Rychlé půjčky jsou doménou nebankovních institucí. Vynikají rychlostí schválení a jednoduchou administrativou – často se jedná o rychlé půjčky on-line. To jsou důvody, proč si je řada lidí oblíbila. Rychlé půjčky se hodí hlavně v případech, kdy je zapotřebí rychle vyřešit neočekávaný problém, do výplaty zbývá ještě několik dnů a není možné čekat. Řeč je třeba o pořízení nové pračky nebo opravu rozbitého počítače. V takových případech, kdy člověk má jistotu, že z příchozí výplaty v termínu půjčku splatí, se není čeho bát.

Peníze získané prostřednictvím rychlé půjčky by ovšem neměly sloužit pro pořizování nepotřebných věcí. Mnohem lepší je požádat o peníze rodinu nebo přátele, našetřit si nebo si zkrátka uvědomit, že v současnosti na pořízení dané věci není správná chvíle. V žádném případě by se neměly skrze rychlou půjčku kupovat dárky. Radost z darování by se mohla proměnit ve smutek a řadu problémů.

Čím vším jsou rychlé půjčky rizikové? Například vysokou úrokovou sazbou, extrémně vysokým RPSN (běžně i několik tisíc procent) i vysokými sankcemi v případě nesplácení. Právě na nich nebankovní instituce vydělávají nejvíce, protože spoléhají na to, že ne všichni klienti budou splácet řádně a včas.

Pozor na návykovost rychlých půjček

Není neobvyklé, že se na nákupy skrze rychlé půjčky vytvoří návyk. Pokud člověk vymýšlí, co by si mohl koupit, protože „rychlá půjčka je přece tak dostupná“, jde už o varovný signál. 

Rychlé půjčky se nehodí pro pořizování zbytečných věcí, je nevhodné si půjčovat také na dárky.

Stejně jako bezmyšlenkovité utrácení není vhodné ani použití rychlé půjčky na splacení jiných dluhů. Rozhodně to není vhodná půjčka pro zadlužené. Splacením půjčky jiným úvěrem se člověk dostává do dluhové spirály a z ní je jen velice složitá a trnitá cesta zpět k normálnímu životu. Pakliže si kdokoliv neví rady s řešením svých dluhů, měl by se raději než na dalšího poskytovatele půjček obrátit třeba na poradnu při finanční tísni.

Jak poznat nepoctivé poskytovatele

Rychlou půjčku nabízejí jak soukromé osoby, tak firmy. Ve výběru toho správného poskytovatele mohou pomoci různé recenze na internetu a internetové srovnávače půjček. Rozhodně nelze doporučit osoby nebo společnosti, které své půjčky inzerují na venkovních sloupech, tramvajových zastávkách nebo třeba v podchodech. Rizikové jsou také firmy bez webových stránek nebo kontaktních údajů.

Related posts

Kde nakoupíte investiční zlato za opravdu příjemné ceny?

PH

Nedostatek zaměstnanců řeší Žirafa.cz

no-media.cz

Rychlá a pohodlná půjčka pro podnikatele

svet zeny