Auto Moto

Omyly, které se pojí s povinným ručením na motorce

Povinné ručení je něco, co je stanovené zákonem. Pokud si pořizujete mobilní automobil nebo parťáka na dvou kolech, po pípnutí kreditní karty u terminálu vaše kroky budou směřovat na adekvátní pojišťovnu, kde si pojistku zřídíte (a v případě motorky také do obchodu s moto oblečením, kde zakoupíte nejen rukavice na motorku, ale i důležitou helmu na motorku).

Ne, opravdu nemusíte čekat na předání dokladů. Motorku lze pojistit prakticky ihned po provedení koupě. Bohužel si mnoho lidí myslí opak, čímž se dostávají do problémů. Zmiňme si další omyly, které se s povinným ručením na motorce pojí.

Komisním prodejem moje povinnost platit pojištění končí

Nejvíce omylů týkajících se povinného ručení se točí kolem prodeje nemovitosti. Když se člověk rozhodne svou motorku prodat, automaticky se domnívá, že jeho povinnost platit pojistku končí. Ve skutečnosti je to ale trochu jinak.

Kupříkladu pokud dáte motorku do komisního prodeje, tímto dnem vaše povinnost nezaniká, protože jste stále jejím majitelem. Dokonce i když během prodávání dojde ke skončení platnosti pojistky, je dobré ji opětovaně uhradit (po převodu na jiného vlastníka se vám takzvané nespotřebované pojistné vrátí).

Motoristé mají tendenci situaci zlehčovat a nevidí žádné možné riziko, které by se s neplacením pojistky pojilo. Jenže ve skutečnosti jsou rizikem nemalé sankce, které se s neplacením pojí. Česká kancelář pojistitelů si účtuje poměrně drahé pokuty pojící se s každým nepojištěným dnem. Dokonce se dívá i na poslední roky a účtuje si je zpětně, tak pozor na to.

Pojistku nehradím, když s motorkou nejezdím

Tím se pomyslným oslím můstkem dostáváme k dalšímu velice častému omylu, a sice že když s vozidlem nejezdíte, tak pojistku neplatíte. Jenže opět se dostáváme ke zmiňované České kanceláři pojistitelů a k tomu, že si účtují nemalé sankce za neplacení i několik let zpětně. O to větší problém by přišel ve chvíli, kdy byste přece jenom na motorku usedli (zcela výjimečně) a způsobili byste nehodu. V takové případě po vás pojišťovny mohou chtít uhradit veškeré škody, a to prakticky okamžitě. A do takové situace se opravdu dostat nechcete.

Related posts

Nejprodávanější značky osobních aut v Evropě

no-media.cz

Škoda Fabia čtvrté generace – větší, úspornější a bezpečnější

no-media.cz

Ekologická likvidace vozidla – jak postupovat a co zařídit?

no-media.cz