Reklamní články

Ovocné stromy potřebují péči. Nezapomínejte na jejich řez

Mít zahradu je sice skvělé, ale aby vám prospívala a plodila působivé plody, které budou po své chuťové stránce dokonalé, je zapotřebí o jednotlivé součásti zahrady pečovat. A jimi jsou také ovocné stromy, které vyžadují pozornost na podzim a na jaře. Kdy dochází k jejich řezu a proč se vlastně řez provádí?

Řez ovocných stromů jako nedílná součást péče o ně

Je velká škoda, že řada majitelů zahrad nechává stromy chřadnout. Sice vědí, že o ně musí pečovat, ale většinou prošvihnou adekvátní čas potřebný pro jejich řez, proto nad touto činností jenom mávnou rukou a za pár měsíců se diví, v jakém hrozném stavu se dřeviny nachází.

Řez ovocných stromů za pomoci kvalitního zahradního nářadí, konkrétně zahradních nůžek je zapotřebí proto, aby se nejen, že udržoval tvar koruny, ale také aby obrost předčasně nezaschnul a strom nezačal plodit.

Dalo by se říct, že řez, ke kterému každým rokem dochází je zprvu výchovný a poté spíše udržitelného rázu.

Každý strom vyžaduje řez v jiné části roku

I když existují obecná pravidla, kterých se držet při péči o ovocné stromy, je pravdou, že nakonec sám strom má poslední čili rozhodující slovo. Jednotlivé ovocné druhy mají různou růstovou charakteristiku, proto vodítkem by měl být tvar stromku.

Ovocné stromy můžeme rozdělit na dva druhy, a sice na jednoleté stromy a na dvouleté stromy. Zatímco jednoleté dřeviny zkracujeme při každoročním řezu zhruba na sedmdesát až osmdesát centimetrů, dvouleté se nebojíme zkrátit rapidněji čili až o 120 centimetrů.

Pokud k řezu dojde během pozdního podzimu či z počátku zimy, mluvíme o takzvaném zmlazovacím řezu, kterým se podpoří růst výhonů a v létě se tak budeme moct radovat z velkého množství plodin. Na jaře nebo zkraje jara se zase řezem odstraňují nepotřebné, konkurenční výhony beroucí dřevině její energii.

Related posts

Kdy zažádat o půjčku nebankovní instituci?

svet zeny

Tipy na víkend: Zajeďte si na wellness, na hrad i pod povrch země

no-media.cz

Nůžkový stan 3×6

no-media.cz