Pro muže

Polovodičové relé a jeho využití

V elektřině je relé nekomplikované spínací zařízení. Jeho hlavním úkolem je automaticky uzavřít a otevřít sadu kontaktů mezi dvěma obvody. Na trhu jsou dva typy relé – polovodičová relé a mechanická relé.

Polovodičové relé a jejich funkce

Polovodičová relé se svým provozem příliš neliší od mechanických relé. Hlavní rozdíly jsou však patrné v jejich struktuře. Mechanická relé mají pohyblivé kontakty, které u polovodičových relé chybí. Díky tomu nepodléhají fyzickému opotřebení.

Polovodičová relé používají polovodičové spínací prvky včetně: tyristory, symistory (triaky) tranzistory, diody. Aby bylo možné izolovat vstupní a výstupní signály, používají polovodičová relé https://www.tme.eu/cz/katalog/polovodicove-rele_112509/optočleny, nazývané také optoizolátory. Jejich úkolem je převádět elektrické signály na optické signály. To umožňuje, aby byly vstupní a výstupní signály zcela izolovány a přenášeny vysokou rychlostí současně.

Využití polovodičového relé v praxi

K čemu se používají polovodičová relé? Jedná se o nejpoužívanější a univerzální řešení a doporučuje se pro aplikace, které řídí odporové, indukční nebo kapacitní zátěže. Přesněji se skvěle hodí pro ovládání topných těles, v balicích strojích, v potravinářských strojích nebo ve strojích na zpracování plastů.

Ptáte se, proč byste měli nahradit mechanická relé polovodičovými relé? Obě tato relé mají širokou škálu potenciálních aplikací, ale výrazně se liší technologií. Přestože jsou polovodičová relé znatelně dražší než mechanická relé, zaručují dlouhodobou úsporu. Polovodičová relé se ukazují jako z dlouhodobého hlediska nákladově efektivnější díky větší odolnosti a spolehlivosti. Nebudete je muset opravovat ani vyměňovat pohyblivé části, jako je tomu u standardních mechanických relé. Polovodičová relé jsou odolná vůči znečištění a otřesům. Vyznačují se vysokou odolností a spolehlivostí.

Polovodičové relé sepne ihned po přiložení napětí. Díky tomu máme rychlejší dobu sepnutí než při zapnutí v nule. Tento typ řízení se doporučuje pro aplikace, které řídí indukční zátěže, kde je důležitá rychlá doba odezvy. Mohou to být například aplikace související s regulací teploty, s PID regulací. Za zmínku stojí, že miniaturní SSR, ač jsou standardně určeny pro plošné spoje, lze s úspěchem použít v paticích ze starší řady relé. Máte-li zájem o další součástky? Podívejte se tme.eu, kde najdete více než 500 000 součástek.

Related posts

Jaký praktický dárek by letos k Vánocům mohl udělat radost?

svet zeny

Potěšte svou drahou polovičku

no-media.cz

GAP pojištění: Co znamená a kde ho sjednat nejvýhodněji?

svet zeny