Zprávy

Proč cizinci potřebují zaměstnaneckou nebo modrou kartu?

Zaměstnanecká karta je způsob, jak pracovat v České republice. Existují dva typy karet, které si mohou zahraniční pracovníci pořídit. Zaměstnanecká karta a modrá karta.

Zaměstnanecká karta

Zaměstnanecká karta je oprávnění pracovat v České republice. Je to povolení pro občany jiných států pracovat v České republice déle než tři měsíce. Může mít jakoukoli kvalifikaci. Není to nijak omezeno. Mzda za měsíc musí dosahovat nejníže minimální mzdy. Pracovní doba za týden musí dosahovat nejméně 15 hodin.

Cizinec, který má zaměstnaneckou kartu, může pobývat na území ČR. Její vydání může trvat nejdéle 2 roky. Lhůta pro rozhodnutí o vydání karty trvá nejdéle 60 dní. Můžete si o ni zažádat na místně příslušném úřadu Ministerstva vnitra.

Zaměstnanecká karta je určena pro občany Evropské unie a jejich rodinné příslušníky. Volné místo musí být zařazeno do Centrální evidence pracovních míst. Zaměstnanecká karta se váže na konkrétní pracovní místo, nemůže být použita v jiném zaměstnání, na to je potřeba vystavit novou.

Modrá karta

Modrá karta je doklad pro ty, kteří mají v ČR zaměstnání, které vyžaduje vysokou kvalifikaci. Opravňuje cizince k pobytu na území ČR, a není nutné mít speciální pracovní povolení. Občan musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání a může tak pracovat na území ČR.

Pracovník může pobývat na území ČR a pracovat na místě, kde byla karta vydána. Je oprávněním k pobytu. Vydává se pracovníkům na smlouvu po dobu nejméně jednoho roku. Hrubá měsíční mzda musí odpovídat 1,5násobku průměrné roční mzdy. Platnost karty je nejdéle na 3 roky.

Modrá karta je pro cizince, kteří nejsou členy Evropské unie. Před tím, než si zařídíte modrou kartu, je nutné zajistit si vhodné pracovní místo. Najdete je v Centrální evidenci pracovních míst.

Poté si podáte žádost na zastupitelském úřadu České republiky. Jste povinni předložit cestovní doklad, 2 fotografie, doklady o kvalifikaci, doklad o zajištění ubytování a pracovní smlouvu.

Rozdíl mezi zaměstnaneckou a modrou kartou

Hlavním rozdílem mezi zaměstnaneckou kartou a modrou kartou je právě to, že zelená karta je pro cizince, kteří zde mohou pracovat v jakémkoliv zaměstnání a mít různou kvalifikaci.

Oproti tomu modrá karta pro cizince je určena pro vysokoškolské pracovníky, kteří pracují na vysokoškolských místech. Mohou zde pracovat až tři roky, při zaměstnanecké kartě mohou pracovat v ČR dva roky.

Obě karty se vydávají na konkrétní pracovní místo. Avšak oproti zaměstnanecké kartě se modrá karta vydává o tři měsíce déle, než trvá pracovní smlouva. Zaměstnanci mají také rozdílnou mzdu.

O pobyt mohou žádat také rodinní příslušníci. Občan, který žádá o zaměstnaneckou nebo modrou kartu, musí mít pracovní smlouvu už vyřízenou předem. Žádosti se podávají na úřadech ve městech, kde chce zaměstnanec pracovat.  

S vyřízením obou typů zaměstnaneckých karet vám rádi pomohou v agentuře www.irsczech.com, která se specializuje vyřízení potřebných víz a povolení k práci pro cizince v ČR.

Related posts

vivo X90 Pro: nejlepší fotomobil současnosti míří na český trh

no-media.cz

Proč jsou montované haly stále populárnější volbou pro podniky.

no-media.cz

Slavnostní zahajovací koncert: Radek Baborák a hosté

no-media.cz