Bydlení

Se správnými okny ušetříte teplo i peníze

Snížit náklady na bydlení lze několika způsoby. Jedním z nich je koupě nových oken. Pokud mají dobré tepelněizolační vlastnosti, mohou výrazně pomoci tím, že sníží spotřebu tepla, a tím i náklady na vytápění. A to bez ohledu na to, zda jde o rekonstrukci bytu, nebo novostavbu.

Tepelná izolace plastových oken

Okenní profily z plastu dosahují nižší hodnoty součinitelů prostupu tepla rámem, což znamená, že snižují náklady na vytápění domu. Jejich energetická účinnost je na takové dobré úrovni, že jsou vhodné i pro pasivní domy. Skvělé izolační vlastnosti dosahují díky těsněním a systému komor. Vyšší počet komor přináší také odolnost proti povrchové kondenzaci vody.

„Přidávat komory či zvětšovat stavební hloubku rámu má však význam pouze do určité míry. Počet komor vyšší než šest již nemusí být efektivní, protože se tepelnětechnické vlastnosti rámu zlepší jen nepatrně, „tvrdí Petr Sýs ze společnosti Inoutic / Deceuninck.

Důležité je uvědomit si, že příliš mnoho komor může vést ke zvětšení běžné šířky okna na nestandardní – ze sedm až osm centimetrů na 10 až 11. To vede k neefektivnímu nakládání se surovinou (PVC), a tím ke zvýšení ceny produktu. Podobný účinek může mít i zesílené zasklení nebo větší počet a tloušťka skel.

Progresivní výrobci již dnes volí jiné cesty, které vedou ke zlepšení tepelnětechnických vlastností oken – tepelné výztuže ze sklolaminátu, hliníkové destičky v profilu, větší zapuštění skla i optimalizované umístění výztuže.

Úspory díky zasklení
Sklo zabírá největší plochu okna, výběr zasklení proto významně ovlivňuje jeho celkové vlastnosti. „V případě, že si okna do budoucího domu nebo bytu jen vybíráte, doporučujeme dát si vypracovat celkový projekt domu včetně jeho energetické koncepce a podle toho volit charakteristiku prosklených ploch včetně typu zasklení. Výsledkem může být i kombinace typů zasklení pro různé části domu, „vysvětluje Sýs.

Ve starších plastových profilech může výměna skel přinést nejen úspory za vytápění, ale i vyšší uživatelský komfort, například lepší zvukovou izolaci, menší rosení oken a podobně. Tepelněizolační vlastnosti zasklení závisí především na počtu skleněných tabulí, jejich tloušťky a inertního plynu, kterým jsou mezery mezi jednotlivými tabulemi vyplněny.

Koeficient prostupu tepla (Ug) se při dvojsklech pohybuje v rozmezí 1,0 až 1,1 W / m2K. Trojsklo má lepší tepelněizolační vlastnosti, hodnota Ug je 0,6 – 0,8 W / m2K. Takové sklo přináší úsporu nákladů na vytápění, ale i snížení emisí oxidu uhličitého (CO2). Trojsklo je však o 50 procent těžší než dvojsklo a štíhlé profily mohou mít problém s jejich únosností. Při zvýšené požadavku na snížení tepelných ztrát se proto doporučuje použít tepelněizolační skla s nízkým vyzařováním.

Odolnost okna může zvýšit i barva

Plastová okna jsou většinou bílé. V současnosti však zákazníci mají na výběr široké spektrum barev. Při volbě barvy buďte opatrní a zvažte při tom i orientaci oken podle světových stran. Barevné plastové okna totiž může slunce zahřát více než ty bílé, což může vést k deformaci rámů nebo křídel. Fólie renomovaných výrobců PVC profilů jsou však odolné proti UV záření a mají i dobrou odolnost proti mechanickému poškození. Třeba je chránit před poškozením a v případě poškrábání se obrátit na výrobce.

Únik tepla zabrání i správná montáž

Správná montáž okna je stejně důležitá jako jeho kvalita. Okno bude spolehlivě bránit úniku tepla pouze v případě, že bude správně osazeno do obvodové stěny. Například nedokonalé vyrovnání rámu nebo nekvalitní vyplnění a utěsnění okenních spár snižuje následně izolační schopnosti okna nebo je příčinou nadměrné kondenzace.

Věnujte proto pozornost výběru dodavatele i montážní firmy. Vyberte si tu, která má dlouholeté zkušenosti. Ukazatelem důvěryhodnosti jsou certifikáty a reference. Při montáži oken zákazník obvykle nedokáže zhodnotit, zda vše probíhá tak, jak má. „Požadujte montáž s použitím hydroizolačních pásků a nejen montáž“ na pěnu „. Hydroizolační pásky sice zvýší cenu jednoho okna circa o 120 Kč, ale pomohou zajistit, že investice do výměny oken nebyla zbytečná,“ radí Aktuality24

Údržba oken prodlužuje životnost

Správnou péčí o plastová okna můžete prodloužit jejich životnost a ušetřit i finance. Odpadnou vám starosti s výdaji na koupi nátěrů, nemusíte je lakovat ani ošetřovat různými přípravky, stačí pravidelné čištění. Nezbytné je důkladné mytí rámů z vnější i vnitřní strany. Nepoužívejte abrazivní prostředky (prostředky s drsnou strukturou), ředidla nebo benzín, ale ani drátěnky nebo cokoliv, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Na obzvlášť odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe. V případě skel se na leštění hodí utěrka z mikrovláken a přípravek určený na skla. Abyste se vyhnuli nákladným opravám či únikům tepla, během každoroční údržby oken dotáhněte uvolněné kliky a úchyty. Stejně nezapomeňte na kování, které jednou ročně promažte olejem, aby neztuhlo.

Related posts

Kožená sedací souprava nabízí nevídaný komfort a kvalitu. Jakou koupit?

PH

Jaký textil perfektně podtrhne design vašich hotelových pokojů?

svet zeny

Když se vám do úklidu nechce, svěřte to někomu jinému

no-media.cz