Zprávy

Snížení stavu zaměstnanců hrozí až v pětině firem

Vlivem energetické krize se přetavuje fungování mnoha společností. Zatímco některé se snaží udržet byznys nad vodou a snaží se přečkat zlé časy, jiní dělají co nejvíce úsporných opatření, jež povedou ke zvýšení finanční rezervy. A to platí ve všech oblastech čili jak ve stavebnictví, kovovýrobě, tak ve strojírenství a jinde. Podle posledních statistik chce více jak pětina firem propustit zaměstnance, a tím tedy navýšit úsporu, která se s chodem společnosti pojí.

Rostoucí ceny energií jsou nezadržitelné

I když se poslední týdny značně mění trh s energiemi a vypadá to, že ceny začínají postupně klesat, jejich ještě nedávný prudký růst byl nezadržitelný a hlavně nepředvídatelný, což se logicky projevilo i na chování společností. Jak již nastínily statistiky, více jak pětina firem se rozhodla propouštět zaměstnance a připravit se tímto stylem na nadcházející podzim, během kterého by měla udeřit pořádná ekonomická krize, jak se o ní mluví.

Zatím to sice nevypadá, že by propouštění bylo markantní, ale výrazné je. Tento krok se nevyhýbá ani podnikům s dělnickými pozicemi, které bojují hlavně s drahými vstupy energií a surovin. Nejvíce ohrožené čili kde se pravděpodobně k tomuto kroku také uchýlí, jsou podniky v oborech sklářství, ocelárnách nebo ve výrobě keramiky.

Propouštění by nemuselo být na místě

Jak konkrétně se energetická krize odráží na stavu podniků u nás? Důvodem je především to, že kvůli skokově navýšeným růstům cen energie musí mnohé společnosti změnit fungování uvnitř. Kupříkladu se odmítají zakázky, jelikož by se na ceně projevily zmiňované energie a jejich výška.

Některé firmy jsou zasaženy velmi vážně a využívání energií se jim v současné době i nadále nevyplatí, s tím se samozřejmě pojí i využívání všech zaměstnanců.

Related posts

Firemní kultura v roce 2023

no-media.cz

Vzdělání je jedinou investicí, která má smysl: Co všechno studovat na Evropské akademii vzdělávání?

no-media.cz

Káva do kapsy: Káva na cesty snadno a rychle

no-media.cz