Pro ženy

Syndrom zlomeného srdce

Smutná událost v životě může vést k poškození srdce a na příčině je mozek.

K selhání srdce dochází rychle

Švýcarští vědci pozorovali lidi se vzácným a neobvyklým stavem nazývaným syndrom zlomeného srdce. K oslabení a selhávání srdce dochází náhle, často po stresující a emotivní události jako například ztráta blízké osoby. Jde o málo probádané oblast, podle odborného časopisu European Heart Journal svou roli hraje mysl reagující na stres.

Syndrom zlomeného srdce, známý také jako Takotsubo syndrom – popsány na tvar srdce u lidí s tímto stavem, který připomíná japonskou nádobu – může způsobit šok. Odlišuje se od selhání srdce, které způsobuje ucpání cévy, má však stejné příznaky včetně dušnosti a bolesti hrudníku. Spouštěčem je často nešťastná událost, avšak spojitost může mít i událost velmi vzrušující jako svatba nebo nové zaměstnání. Může to být dočasný stav, kdy se srdeční sval zotaví během několika dní, týdnů nebo měsíců, ale v některých případech může vést až k úmrtí.

Srdce reaguje na stres

Podle odhadů může syndrom zlomeného srdce pouze ve Velké Británii postihnout ročně přibližně dva a půl tisíce lidí. Přesná příčina zatím není známa, podle odborníků však může jít o zvýšenou hladinu stresových hormonů jako adrenalin.

Related posts

Klenoty v barvách krve. Proč jsou rubíny tak ohromující?

no-media.cz

Jazyková škola pro nejmenší, ale i pro dospělé – už se těšíte?

no-media.cz

Moderní návrat ke klasické fotografii – na skle

svet zeny