20.6 C
Praha
21.4.2019
Aktuality 24 – přehled aktuálního zpravodajství
Pro ženy

Syndrom zlomeného srdce

Smutná událost v životě může vést k poškození srdce a na příčině je mozek.

K selhání srdce dochází rychle

Švýcarští vědci pozorovali lidi se vzácným a neobvyklým stavem nazývaným syndrom zlomeného srdce. K oslabení a selhávání srdce dochází náhle, často po stresující a emotivní události jako například ztráta blízké osoby. Jde o málo probádané oblast, podle odborného časopisu European Heart Journal svou roli hraje mysl reagující na stres.

Syndrom zlomeného srdce, známý také jako Takotsubo syndrom – popsány na tvar srdce u lidí s tímto stavem, který připomíná japonskou nádobu – může způsobit šok. Odlišuje se od selhání srdce, které způsobuje ucpání cévy, má však stejné příznaky včetně dušnosti a bolesti hrudníku. Spouštěčem je často nešťastná událost, avšak spojitost může mít i událost velmi vzrušující jako svatba nebo nové zaměstnání. Může to být dočasný stav, kdy se srdeční sval zotaví během několika dní, týdnů nebo měsíců, ale v některých případech může vést až k úmrtí.

Srdce reaguje na stres

Podle odhadů může syndrom zlomeného srdce pouze ve Velké Británii postihnout ročně přibližně dva a půl tisíce lidí. Přesná příčina zatím není známa, podle odborníků však může jít o zvýšenou hladinu stresových hormonů jako adrenalin.

Related posts

Avokádo zelené super ovoce

admin

Domácí zázvorový sirup

admin

Jak si poradit se stresem

admin

Dospáváte přes víkend? Jak to ovlivňuje váš metabolismus?

admin

Jsem vegan

admin

Mrkvová polévka se zázvorem

admin

Leave a Comment