20.8 C
Praha
27.6.2019
Aktuality 24 – přehled aktuálního zpravodajství
Finance

Tempo růstu úvěrů pro domácnosti se mírně zpomalilo

Úvěry soukromému sektoru zrychlily v lednu mezi měsíční tempo růstu o 0,5 procentního bodu na 0,6%. Jak dále informovala Česká Národní banka (ČNB), meziroční dynamika se zpomalila na 91%, neboť v prosinci to byl meziroční růst o 9,5%.

Česká Národní banka (ČNB)

Dynamika úvěrů domácnostem se zpomalila mírně rychleji, než byly předpoklady centrální banky. Úvěry podnikům si udržují nadále poměrně silnou dynamiku v souladu s aktuální predikcí.

Meziroční tempo růstu úvěrů domácnostem se zpomalilo na 10,5%, přičemž v prosinci to bylo 10,8%. Důvodem byl podle centrální banky slabý závěr loňska, což indikovalo pokles poptávky po úvěrech. Snižuje se zájem jako o úvěry na nemovitosti, tak i o úvěry na spotřebu. Opatření ČNB by měly i v dalším období zmírňovat podle odhadů banky zájem domácností o úvěrové zdroje, i když sentiment zůstává příznivý. Trh práce je nadále silný a úrokové sazby stále na nízké úrovni.

Úvěry nefinančních podniků

Úvěry nefinančním podnikům se sice mírně zpomalily v lednu, avšak stále si udržují poměrně vysokou meziroční dynamiku na úrovni 8%. Začátkem roku se změnily preference firem, když se zvýšil poptávku po krátkodobých úvěrech. Naznačuje to opatrnost podniků v době globálního zpomalování ekonomické aktivity a slabšího cash-flow. V rámci jednotlivých odvětví lze dle národní banky pozorovat, že se výrazněji ochlazuje úvěrování ve stavebnictví a v realitách. Na druhé straně, banky poměrně výrazně úvěrů podniky v průmyslové výrobě a nahrazují tak chybějící zdroje.

Meziroční růst vkladů se zpomalil

Vklady soukromého sektoru v lednu mezi měsíčně vzrostly o 0,2%. Meziroční růst vkladů soukromého sektoru se však zpomalil o 1,2 procentního bodu na 4,8%. Vklady potáhli pouze domácnosti. Meziročně se zrychlily vklady domácností na 0,7% z 0,3% v prosinci a odrážely tak podle centrální banky pokračující dobrý vývoj na trhu práce. Naopak vklady firmám klesaly druhý měsíc za sebou, a to o 0,3% mezi měsíčně. Souvisí to podle ČNB zřejmě s klesajícími tržbami. Nejvýraznější pokles vkladů zaznamenal průmysl.

Related posts

Amazon navštívil René Nekuda, autor dětského bestselleru

admin

Schodek rozpočtu USA je mnohem vyšší než loni

admin

Jak ušetřit na provozu tiskárny?

admin

Snoubení vzdělávání a zábavy pro vaše zaměstnance v jedno

admin

Akcie Deutsche Bank, odepisují hluboké ztráty

admin

100% hypotéka

admin

Leave a Comment