Finance

Tempo růstu úvěrů pro domácnosti se mírně zpomalilo

Úvěry soukromému sektoru zrychlily v lednu mezi měsíční tempo růstu o 0,5 procentního bodu na 0,6%. Jak dále informovala Česká Národní banka (ČNB), meziroční dynamika se zpomalila na 91%, neboť v prosinci to byl meziroční růst o 9,5%.

Česká Národní banka (ČNB)

Dynamika úvěrů domácnostem se zpomalila mírně rychleji, než byly předpoklady centrální banky. Úvěry podnikům si udržují nadále poměrně silnou dynamiku v souladu s aktuální predikcí.

Meziroční tempo růstu úvěrů domácnostem se zpomalilo na 10,5%, přičemž v prosinci to bylo 10,8%. Důvodem byl podle centrální banky slabý závěr loňska, což indikovalo pokles poptávky po úvěrech. Snižuje se zájem jako o úvěry na nemovitosti, tak i o úvěry na spotřebu. Opatření ČNB by měly i v dalším období zmírňovat podle odhadů banky zájem domácností o úvěrové zdroje, i když sentiment zůstává příznivý. Trh práce je nadále silný a úrokové sazby stále na nízké úrovni.

Úvěry nefinančních podniků

Úvěry nefinančním podnikům se sice mírně zpomalily v lednu, avšak stále si udržují poměrně vysokou meziroční dynamiku na úrovni 8%. Začátkem roku se změnily preference firem, když se zvýšil poptávku po krátkodobých úvěrech. Naznačuje to opatrnost podniků v době globálního zpomalování ekonomické aktivity a slabšího cash-flow. V rámci jednotlivých odvětví lze dle národní banky pozorovat, že se výrazněji ochlazuje úvěrování ve stavebnictví a v realitách. Na druhé straně, banky poměrně výrazně úvěrů podniky v průmyslové výrobě a nahrazují tak chybějící zdroje.

Meziroční růst vkladů se zpomalil

Vklady soukromého sektoru v lednu mezi měsíčně vzrostly o 0,2%. Meziroční růst vkladů soukromého sektoru se však zpomalil o 1,2 procentního bodu na 4,8%. Vklady potáhli pouze domácnosti. Meziročně se zrychlily vklady domácností na 0,7% z 0,3% v prosinci a odrážely tak podle centrální banky pokračující dobrý vývoj na trhu práce. Naopak vklady firmám klesaly druhý měsíc za sebou, a to o 0,3% mezi měsíčně. Souvisí to podle ČNB zřejmě s klesajícími tržbami. Nejvýraznější pokles vkladů zaznamenal průmysl.

Related posts

Půjčka, která vyjde vstříc i dlužníkům

no-media.cz

Která půjčka je nejlepší?

svet zeny

Jak můžete získat kredit v online casinu zdarma? Poradí vám odborník ze SvetovaKasinaOnline

svet zeny