Bydlení

Tři typy oprav, které zvládnete i bez instalatéra

Pokud se doma něco pokazí, vždycky není potřeba volat instalatéra. Některé drobnosti zvládnete sami. Jak na to a kdy se raději o domácí opravy nepokoušet?

Výměna hadičky u WC

V přívodní hadičce k WC se může objevit prasklina, kudy pak vytéká voda. Čekat až do této fáze však nemá příliš význam.

Hadičky nemají úplně nekonečnou životnost a vyplatí se tak myslet na prevenci a včas je vyměnit. Podle odborníků vydrží klasická hadička opletená nerezem v závislosti na podmínkách 5 až 15 let. Interval výměny nepodceňujte, přívodní hadička může prasknout znenadání, přestože se zdála být původně funkční.

Následky zanedbané výměny nejsou veselé hlavně v panelákových bytech, vytopit můžete i sousedy. Jak na výměnu? Vypněte vodu a odpojte původní hadičku. Na pomoc si vezměte klíč nebo kleště, kterými povolíte šroubovací spojení. Připojte hadičku novou a zkontrolujte dotažení.

Kapající kohoutek

Ani kapající kohoutek není práce pro instalatéra, zručný laik si bez problémů poradí sám. Pokud protéká klasická baterie, je příčinou těsnění, které se musí vyměnit. U pákové baterie, je řešení obdobné a také nijak složité.

Příčinou je u tohoto typu prasklá kartuše, což mohly způsobit různé nečistoty, jako je třeba vodní kámen. Tu tak bude potřeba vyměnit. Pod barevným štítkem by se na vaší baterii měl nacházet šroubek, kterým bude možno uvolnit páku a sejmout ji.

Kroužek kolem kartuše bývá nasazen nebo našroubován. I ten je potřeba sejmout. Vyjmeme kartuši, očistíme a vložíme kartuši novou. Tu je potřeba, pozor, koupit podle té stávající, kterou je vhodné vzít si s sebou do obchodu. Typů totiž existuje vícero.

Oprava plováku v toaletě

Protékající toaleta je problémem, který řada lidí příliš neřeší. Ve vlastním zájmu bychom se jím však zaobírat měli. Protékání je nejen rušivé, ale také nehospodárné. Jen u slabě protékajícího záchodu spotřeba vody může vzrůst až o 1 000 litrů denně.

Splachovací WC využívá princip tzv. plováku. Plovák je připevněn k páce, která je volně uchycena ke kohoutku, který vede do nádoby. Při vodorovné poloze dochází k uzavření přívodu vody. Po spláchnutí hladina vody klesá a s ní i plovák, který stahuje jeden konec páky dolů

Příčinou protékání může být nefunkční plovák, který se nevrací do původní polohy. Zpravidla stačí rozdělat nádržku u WC a upravit pozici plováku. Není vám jasné, co přesně udělat? Můžete několikrát zkusit spláchnout, abyste pochopili, jak celý mechanismus toalety funguje.

Důvodem nefunkčnosti mohou být i nečistoty, zejména pak vodní kámen. Ani v takovém případě nebývá nutné plovák měnit, ale postačí jej očistit. Případně bude také nutné vyměnit těsnění.

Kdy raději povolat nejen do koupelny odborníky

Právě protékající toaleta patří k těm nejčastěji se vyskytujícím závadám. Zdatně jí „sekunduje“ i ucpaný odpad.

O opravu se můžete pokusit i sami, nicméně pokud se vám závadu nepodaří odstranit svépomocí, je nejvyšší čas volat instalatéra. Odklad určitě nenese neprůchodná kanalizace. Vzhledem k tomu, že tyto případy řeší instalatéři v praxi velice často, poradí si s nimi velmi zdatně.

Zásadně bychom na nic neměli čekat ani tehdy, pokud zjistíme protékající vodu z vodovodních rozvodů, případně tehdy, pokud se v domácnosti projeví závady na plynovém potrubí a spotřebičích. Ty představují zvláštní nebezpečí a měly by být řešeny neprodleně.

Jak si vybrat schopného instalatéra

Pokud nemáte v mobilu uložený kontakt na spolehlivého řemeslníka, čeká vás pátrání na internetu. Dnes už by na něm prakticky každý takový dodavatel jednoznačně být měl. A webová prezentace určitě napoví i o kvalitě.

Na webu by měly být kompletně popsány poskytované instalatérské práce. A na škodu samozřejmě není ani podrobnější specifikace dalších podmínek činnosti instalatérů, jako je poskytovaná záruka.

Samozřejmostí by mělo být uvedení působnosti firmy. Jde o instalatéry, kteří například působí pouze v Praze anebo jsou schopni dojet i dál? Vámi vybraný instalatérské služby sice navíc mohou působit v hlavním městě, ale kdy vám garantují dojezd? Nebudete na ně nekonečně čekat? I to je vhodné si předem ověřit.

Related posts

Jaké jsou nejčastější mýty o refinancování hypotéky?

no-media.cz

Vneste do svého bydlení svou osobitost

svet zeny

Vybavení, kterým zpestřit dětský pokoj

no-media.cz