Bydlení

Ucpaný odpad je nepříjemnou komplikací v domácnosti. Kdy a jak si můžete poradit sami a co už musí zvládnout raději odborník?

Proč se odpad ucpává?

Ucpaný odpad je častý problém v domácnosti. Nemusíte tak panikařit, že je s potrubím u vás doma něco špatně. A samozřejmě za tím nejsou ani specifické hygienické návyky různých členů domácnosti. Ucpat se může odpad komukoli, a to v kuchyni i v koupelně.

Příčinou jsou v kuchyni zejména zbytky jídla v kombinaci s tukem. V koupelně za ucpáváním stojí vlasy a chlupy, eventuálně zbytky mýdel a dalších kosmetických produktů. Nijak k průchodnosti odpadu neprospívá vodní kámen.

Samostatnou kapitolou, kterou zcela opominout nelze, je splachování předmětů, které do odpadu jednoduše nepatří. V toaletě bychom tak rozhodně neměli splachovat hygienické potřeby, kondomy, vatové tyčinky nebo třeba usazeniny z kávy či čajové sáčky.

Jak poznáte, že se jedná právě o ucpaný odpad? První symptom, který se jednoznačně projeví, je pomalu odtékající voda. Že je čas na čištění, na to vás může upozornit i bublání nebo charakteristický zápach.

Jak vyřešit ucpaný odpad svépomocí

Většina lidí se spoléhá na klasickou metodu: Váš odpad si možná „dá říct“ po jednoduchém prošťouchnutí zvonem.

Gumový zvon je jednoduchou pomůckou za několik desítek korun. Navíc je možné, že se vám podaří příčinu problémů odstranit rychle na rozdíl od chemických preparátů, po kterých mnoho lidí také s oblibou sahá. Funguje na bázi vytvoření podtlaku.

Pokud to nepomůže, uchýlí se řada z nás právě k onomu už zmíněnému těžšímu „kalibru“ v podobě chemických prostředků. Zpravidla se pro tento účel používá hydroxid sodný. Zásadním úskalím podobných preparátů je hlavně to, že jsou často drahé.

Navíc zatěžují životní prostředí. V krajním případě také mohou způsobit zničení trubek, zvláště tehdy, jsou-li tyto plastové. Někdejší rozvody totiž jednoduše nebyly na dnešní chemické čističe dimenzovány. Problém je hlavně vysoká teplota, která při chemické reakci u jejich použití vzniká.

K šetrnějším domácím přípravkům, na které rovněž můžete zkusit vsadit, určitě patří i jedlá soda nebo prášek do pečiva, všestranný pomocník ocet či obyčejná kuchyňská sůl.

Kdy zavolat na ucpaný odpad odborníky

Pokud se přes veškerou snahu nepodaří odpad uvolnit, nezbývá než povolat instalatéra. Mnohým se také nechce pořizovat si speciální instalatérskou spirálu nebo sundávat sifon. Onu pověstnou špinavou práci za vás může určitě zvládnout odborník.

Odborná firma je schopna realizovat čištění bytových, domovních, dešťových i venkovních odpadů, revize kanalizace včetně jejího čištění a řadu dalších souvisejících činností.

K čištění ucpaného odpadu se v současné době používá především tlaková voda nebo motorová pera (frézy). Jde o velmi spolehlivé a efektivní metody. S frézou je možno odstranit i zvláště tvrdé usazeniny.

Jak poznat dobrého instalatéra

Čištění odpadů se věnuje řada společností nejen Praze, ale po celé ČR. Jak poznat tu skutečně spolehlivou, pro kterou váš odpad nebude problém?

Zásadní je výkonná technologie i dostatek zkušeností. Zaměstnanci by také za sebou měli mít odborná školení. Pro řadu zákazníků je stěžejní také přijatelná cena. Ve svém nejbližším okolí si tak jednoznačně porovnejte hned několik instalatérských firem, abyste zjistili, jak si vámi vybraný dodavatel stojí v konkurenci.

Instalatéři by zároveň měli být schopni pružně reagovat na případné havárie a zajišťovat i pohotovostní službu. V ideálním případě vám je konkrétní poskytovatel služeb schopen garantovat výjezd už do hodiny. Předem si ověřte působnost daného subjektu. Vyřeší ucpaný odpad hlavně v Praze, nebo i v dalších městech?

Podstatné jsou samozřejmě i reference. Nemáte-li v okolí nikoho, kdo by vám konkrétního dodavatele doporučil, zadejte si do vyhledávače klíčová slova například v podobě „čištění kanalizace Praha“ a hledejte i recenze ostatních klientů.

Related posts

4 nejčastější chyby při zařizování interiéru

no-media.cz

Jak probíhá montáž bojleru a proč potřebujete odborníka

no-media.cz

Kožená sedací souprava nabízí nevídaný komfort a kvalitu. Jakou koupit?

PH