Auto Moto Zprávy

Volkswagen chce koupit ruský GAZ, sankce USA mu v tom brání

Volkswagen nemůže koupit podíl v ruském výrobci aut GAZ, protože na skupinu se vztahují sankce uvalené Spojenými státy. Jednání o koupi podílu tak byly pozastaveny. Řekl to tiskové agentuře RIA Novosti šéf ruských operací Volkswagenu Marcus Osegowitsch. V závodě firmy GAZ se vyrábějí i modely české Škody Auto.

GAZ, který je ruskou jedničkou ve výrobě nákladních vozidel, se loni v dubnu ocitl na sankčním seznamu Spojených států, který je reakcí na údajné zasahování Moskvy do amerických voleb. Firma byla přidána na seznam, protože ji ovládá miliardář Oleg Děripaska.

Volkswagen nemůže koupit podíl v ruském výrobci aut GAZ

Ten se nyní snaží prodat svůj podíl, aby USA sankce vůči firmě zrušily, stejně jako to udělali v případě dalších Deripaskových firem – hliníkárenské gigantu Rusal a jeho mateřské firmy En +.

„V této chvíli (dohoda o koupi akcií v GAZ) pro nás není možná pro sankce. Jednání byly přerušeny, „řekl Osegowitsch. Dodal, že automobilka je v kontaktu s vládami Ruska a Spojených států, ale problémem je, že je to politický dialog a firma sama toho mnoho udělat nemůže, musí čekat na rozhodnutí politiků.

Agentura Reuters s odvoláním na informovaný zdroj již v prosinci 2017 informovala, že Volkswagen má zájem o podíl v GAZ-e. O německé automobilce se také spekulovalo jako o možném kupci podílu od Děripasky.

GAZ vyrábí modely Octavia a KodiaQ

Volkswagen má s GAZ dohodu o spolupráci při výrobě vozidel v Rusku, která platí až do roku 2025. V závodě v Nižním Novgorodu se montují vozy VW a Škoda. Osegowitsch také upozornil, že pro Volskwagen je spolupráce s GAZ důležitá, protože představuje 30 procent místní výroby a GAZ vyrábí modely Octavia a KodiaQ, které jsou pro automobilku na ruském trhu důležité.

Related posts

Elektromobil budoucnosti v podání Škody? To je nový ENYAQ!

no-media.cz

Barvy, vůně a chutě San Francisca

no-media.cz

České úřední desky od firmy DigiDay respektují cirkadiánní rytmy

no-media.cz