Finance

Co je to blockchain?

Distribuovaná decentralizovaná databáze? Účetní kniha? Se stále větší popularitou kryptoměn může být těžké zorientovat se ve změti pojmů, které se na ně vážou, a hlavně co skutečně znamenají. Pokud plánujete investovat do krypta, pochopit princip blockchainu se vám rozhodně bude hodit.

Jak blockchain funguje?

Blockchain funguje jako databáze, do které se zapisují veškeré probíhající transakce na dané síti. Pro pochopení blockchainu je třeba si vysvětlit několik dalších pojmů, které s ním blízce souvisí.

Blok

Když si koupíte Bitcoin, Litecoin nebo jinou kryptoměnu, tato transakce se zapíše do bloku. Každý blok v sobě uchovává určitá data, což podle Simply Explained mohou být například informace o odesílateli a příjemci (neobsahují však nutně identifikující informace), částku apod. Blok v sobě také uchovává svůj hash a hash předcházejícího bloku.

Hash

Hash je seskupení čísel a písmen, které slouží k identifikaci daného bloku. Každý hash je unikátní a jakákoliv změna v bloku také vede ke změně celého hashe. To se děje proto, aby se zabránilo padělání transakcí. Proto také každý blok obsahuje hash předcházejícího bloku, aby se jakákoliv změna dala snadno ověřit.

Jediný blok, který neobsahuje hash předcházejícího bloku je ten úplně první, který se nazývá Genesis block.

Těžba

Aby se však mohly tvořit nové bloky a přidávat se do sítě, je nutné bloky těžit, a hlavně ověřovat probíhající transakce. Například u Bitcoinu těžba probíhá na principu Proof of Work, kdy mezi sebou jednotlivé počítače (nody) soutěží, kdo první vyřeší složitou matematickou úlohu. Vítězný nod dostane za odměnu určité množství Bitcoinu.

Tím to však nekončí, jelikož je blockchain otevřený, ostatní nody v síti musí daný blok verifikovat a ujistit se, že nebyl nijak změněn.

Je třeba zmínit, že technologie blockchainu se nevyužívá jen u kryptoměn. Kdokoliv si může vytvořit svůj vlastní a vést si záznam o čem se mu zlíbí. Podle time.com mnozí experti věří, že technologie blockchainu může potenciálně změnit mnohé aspekty každodenního života – např. uchovávání zdravotních záznamů.

(zdroje: Simply Explained, Simplilearn, the Verge, time.com, coinbase)

Related posts

Akcie Deutsche Bank, odepisují hluboké ztráty

no-media.cz

Nejpopulárnější online profese

svet zeny

Jak můžete získat kredit v online casinu zdarma? Poradí vám odborník ze SvetovaKasinaOnline

svet zeny