Finance Pro muže

GAP pojištění: Co znamená a kde ho sjednat nejvýhodněji?

GAP pojištění je rok od roku žádanějším doplňkem, který je možné sjednat výhradně k havarijnímu pojištění. Zkratka označuje výraz Guaranteed Asset Protection, což v překladu znamená garantovaná ochrana majetku. S tímto pojištěním vozidlo neztrácí na své hodnotě a v případě pojistné události pojišťovna vyplatí plnou cenu vozidla v době jeho pořízení.

Vyplatí se tedy zejména u nových vozů, jejichž pořizovací hodnota klesá nejrychleji první dva roky od koupě. Jakmile začne vozidlo řidič využívat, jeho hodnota klesá v průměru od 15 do 25 % oproti nepoužívanému vozu. GAP pojištění lze sjednat buď na pořizovací hodnotu nebo na účetní hodnotu vozidla.

Pořizovací hodnota vozidla – GAP pojištění

Pokud si sjednáte připojištění GAP na pořizovací hodnotu vozu, havarijní pojištění kryje rozdíl mezi cenou, za kterou jste auto koupili, a obecnou cenou, za kterou byste vůz ve stejné kvalitě a na stejném trhu koupili těsně před pojistnou událostí, tedy i s ohledem na opotřebení.

Účetní hodnota vozidla – GAP pojištění

Toto pojištění se sjednává v případě, že vozidlo financujete prostřednictvím leasingu. GAP kryje rozdíl mezi nesplacenou cenou vozidla a obecnou cenou. Pokud byste pojištění neměli a došlo by k totální škodě nebo ke krádeži, pojišťovna by vám zaplatila pouze obvyklou cenu vozidla, vy byste ovšem financující společnosti museli doplatit celou částku do výše nesplaceného dluhu. V případě financování je tak GAP naprostou nezbytností.

Jak je to se spoluúčastí

U většiny pojišťoven navíc GAP kryje i spoluúčast, pouze však v případě totální škody nebo krádeže, není-li vozidlo nalezeno do 30 dnů od nahlášení krádeže policii. Zda daná pojišťovna nabízí GAP i včetně spoluúčasti si můžete zjistit online, například na online srovnávači Porovnej24.cz, kde lze pojištění rovnou i sjednat.

Některé pojišťovny také umožňují využít GAP i na zánovní vozy, to se děje spíše výjimečně. GAP se většinou srovnává jen na dobu určitou, nejčastěji na prvních 3-5 let. Nevýhodou je poměrně vysoká cena pojistného. Platí, že čím dražší auto, tím dražší pojistka.

Pokud ale do nového vozu investujete peníze, je vhodné GAP do havarijního pojištění zahrnout. Pokud by totiž došlo k pojistné události a auto by bylo kompletně poničeno nebo odcizeno, o peníze nepřijdete a za vyplacenou částku si můžete koupit vůz nový. 

Related posts

Výkyvy cen v evropských sazbách na trhu klesly na nejnižší hodnotu

no-media.cz

LANXESS reaguje na vysokou poptávku v odvětví IT a komunikačních technologií po udržitelných materiálových řešeních

no-media.cz

Zajímá vás prodej kryptoměn? Nakupte ve spolehlivé směnárně

no-media.cz