Zdraví

Kratom: rostlina, o které všichni mluví

Kratom – rostlina z jihovýchodní Asie, která se často používá ke snížení bolesti, úzkosti a deprese. V posledních letech se v ČR stává stále populárnější a lidé ji užívají z různých důvodů. O kratomu však stále panuje mnoho mylných představ. V tomto článku se blíže podíváme na to, co kratom je, jaké jsou jeho účinky a kdo z něj může mít prospěch. Pokud vás tedy tato zajímavá bylina zajímá, čtěte dál!

Co je to kratom?

Jak je již zmíněno výše, kratom je strom z jihovýchodní Asie, konkrétně Thajska a Indonésie. Konkrétně se kratom pěstuje na ostrovech Borneo, a Bali. Kratom je strom z čeledi kávovníkovitých (Rubiaceae). Vyznačuje se velkými, tmavě zelenými listy s červenými žilkami a pro své léčivé vlastnosti je již po staletí využíván domorodými obyvateli této oblasti. Strom kratom dorůstá výšky až 30 metrů a průměr kmene dosahuje až 1 metr. Listy jsou velké, oválného tvaru a dorůstají délky až 20 centimetrů. Hojně vyskytuje v deštných pralesích a obvykle se sbírá z divokých stromů. Kratom má dlouhou historii používání v tradiční medicíně a někteří lidé jej dodnes používají k léčbě různých onemocnění. Listy kratomu se obvykle konzumují ve formě prášku nebo extraktu a často se používají ke zvýšení hladiny energie nebo ke zmírnění bolesti. Někteří lidé kratom prášek používají také ke zvládání abstinenčních příznaků závislosti. 

Druhy kratomu

Existují tři druhy kratomu: červenoplodý, běloplodý a zelenoplodý. Z těchto druhů se dále kratom dělí na poddruhy. 

Existuje 5 poddruhů kratomu

  • červený
  • žlutý
  • zlatý
  • zelený
  • bílý

Červený kratom se obvykle suší a poté se drtí na prášek, který se používá jako doplněk stravy. Bílý kratom se používá méně často než červený nebo zelený kratom. Zelené kratomové listy jsou nejčastěji používaným typem kratomových listů. Jsou sušeny a poté drceny na prášek, který se používá jako doplněk stravy. Kratom se běžně prodává ve formě prášku, kapslí nebo tablet. Může se také vařit jako čaj. Kratomový čaj se stává velice oblíbenou formou nakopávače především u lidí, kteří pracují dlouho do noci. Získal si také oblibu u fitnesáků, kteří hledají nový způsob nabuzení a přísun pořádné energie.  

Výhody kratomu 

V nízkých dávkách působí kratomový prášek jako stimulant, který poskytuje výhody, jako je:

  • zvýšení energie
  • lepší soustředění
  • lepší spánek
  • úleva od bolesti
  • úleva od depresí a úzkosti

Ve vyšších dávkách může mít kratomový prášek sedativní účinky a přináší úlevu od úzkosti a bolesti. Někteří lidé užívají kratomový prášek ke zlepšení nálady nebo ke zlepšení kognitivních schopností. Kromě toho lze kratom používat také lokálně k různým účelům. Jeho listy obsahují více než 40 různých sloučenin, včetně alkaloidů, flavonoidů a terpenů, které alternativy kratomu většinou neobsahují. Tyto sloučeniny interagují s různými receptory v mozku a vyvolávají různé účinky. Kratom je považován za relativně bezpečný, ale existují některé potenciální vedlejší účinky, kterých by si uživatelé měli být vědomi. Uživatelé by měli začít s nízkou dávkou a dávku pomalu zvyšovat, aby se těmto potenciálním vedlejším účinkům vyhnuli.

Zaujala vás tato rostlina? Vyzkoušet můžete hned několik druhů, a to například na e-shopu Nejlevnejsiprotein.cz! Najdete zde velice oblíbený druh Zelený Kratom Green Maeng-da, poté Bílý Kratom White Maeng-da, který je skvělý ke zlepšení komunikace, soustředění a vytrvalosti, a také nesmíme zapomenout na Zelený Kratom Green Entikong a Červený Kratom Red Maeng-da.

Related posts

Nechce se vám ven? Zasportujte si v pohodlí svého obýváku

svet zeny

Investovat do kvalitních CBD kapek a rybího kolagenu se vyplatí. V mnoha oblastech zlepšíte své zdraví

svet zeny

Biokosmetika: Hýčkejte se přírodou

PH