Bydlení

Materiály krbových kamen – které jsou ty oblíbené?

Pořizujete krbová kamna a řešíte, jaké materiály krbových kamen vám trh nabízí? Pojďme si udělat malý přehled, kde vám povíme něco více o vlastnostech, výhodách a výhřevnosti jednotlivých materiálů. Jde přece o to, abyste vybudovali útulný domov, ale zároveň topili úsporně.

Krbová kamna a krbová vložka

Na začátek nutno říct, že krby a kamna slouží nejen jako lokální zdroj vytápění, ale pokud si například vyberete kamna s výměníkem, můžete teplo rozvádět do všech místností v domě. Výměník tepla je totiž napojen na otopnou soustavu a pomáhá ohřívat vodu proudící do otopné soustavy celého domu.

Krbová vložka je pak základním jádrem všech krbů a samozřejmě i v tomto případě existuje takzvaná krbová vložka s výměníkem tepla, který pomáhá zefektivnit vytápění.

Druhy materiálů krbových kamen a jejich vlastnosti

Litina

Litinová krbová kamna jsou tradiční volbou, která se používá již po mnoho let. Litina je vynikající vodivý materiál, což znamená, že dokáže velmi rychle přenést teplo z ohně do místnosti. Litina navíc vydrží velmi vysoké teploty a je velmi odolná proti praskání a deformaci. Nevýhodou litinových kamen je však hmotnost – litinová kamna jsou obvykle těžší než kamna z jiných materiálů.

Krbová kamna jsou klasickým zdrojem tepla pro domy a byty. V dnešní době nabízejí výrobci mnoho různých typů kamnů z různých materiálů, které se liší vzhledem, účinností a cenou. V tomto článku se podíváme na nejčastěji používané materiály pro krbová kamna.

Ocel

Ocel je lehká a lze s ní snadno pracovat, což umožňuje výrobcům vytvářet různé tvary a velikosti. Tudíž máte nejen velký výběr, ale pořídíte je relativně levně. Nevýhodou ocelových kamen je to, že mohou být časem náchylná k deformacím.

Kámen

Kamenné desky se déle rozehřívají, ale o to delší dobu pak drží teplo. Co se týká výhřevnosti, jsou naprostá jednička. Nevýhodou je však jejich hmotnost a vyšší pořizovací cena. Vypadají však velmi luxusně a hodí se téměř do každého moderního interiéru.

Keramika

Keramika je velmi účinným izolátorem, což umožňuje, aby se teplo udrželo v krbových kamnech ještě déle než ostatních materiálech. Keramická kamna jsou také lehčí než kamna z kamene nebo litiny, což znamená, že jsou snadněji přenosná. Vzhledem k vlastnostem keramiky jsou ale tato kamna méně odolná vůči poškození.

Jako u většiny výrobků, tak i u kamen můžete sehnat varianty vyrobené z kombinace více druhů materiálů. Záleží jen na vás, které vlastnosti upřednostňujete a samozřejmě také, jak se vám daná kamna hodí designově do interiéru.

Related posts

Hodinový manžel, nebo instalatér, koho si zavolat a proč?

no-media.cz

Nepodceňujte své síly a vrhněte se na výstavbu terasy svépomocí

svet zeny

Jak vybrat vytápění pro rodinný dům

no-media.cz