Bydlení

Jak pečovat o okna a žaluzie?

Investovali jste do nových oken a žaluzií? A víte, jakou péči je třeba jim věnovat? Pokud se o ně budete dobře starat, budou vám také dobře a dlouho sloužit.

Měli jste za to, že když si okna jednou pořídíte, tak tím to pro vás končí? Jste na omylu! Okna a rámy je nejenom zapotřebí udržovat v čistotě, ale patřičnou pozornost je rovněž na míst věnovat okennímu kování a okenní těsnění. Pokud tak nebudete dělat, ani se nenadějete a těsnění vám zpuchří a okna přestanou těsnit. Začne jimi profukovat a především v zimním období neudrží v domě teplo. A vy začnete topit pánu Bohu do oken, což rozhodně nechcete. Vezměme to ale hezky popořádku.

Údržba podle materiálu

Údržba oken do značné míry závisí na jejich materiálu. Nejnáročnější na údržbu jsou okna dřevěná, která je třeba chránit před ničivými plísněmi a dřevokaznými houbami. Proto je nutné jejich povrch v pravidelných intervalech obnovovat ochrannými nátěry. Okna hliníková a plastová jsou v tomto ohledu bezúdržbová.

Jak často a čím je mýt?

Okna, která nesměřují do rušné ulice, stačí mít dvakrát do roka. Spolu se skleněnými tabulemi neopomeňte důkladně vysmýčit i okenní rámy, na kterých především v letních měsících ulpívá hmyzí trus, mnohdy i hmyz samotný. A ten se jich může pěkně držet. K samotné očistě použijte buď k tomu určené přípravky, nebo ty ze spíže. Okenní skla dobře vyčistí slaná voda, voda s troškou rozmíchaného vanilkového pudinkového prášku, popřípadě suchého šamponu. Nakonec je dosucha vytřete suchým hadrem. Žaluzie do oken pak stačí otřít navlhčeným hadříkem, popřípadě vyluxovat.

Okenní těsnění a kování

Patřičnou pozornost je, jak jsme již zmínili v úvodu, na místě věnovat i těsnění do oken a okennímu kování. Obojí jednou do roka promažte silikonovým olejem a pokud je těsnění zpuchřelé, tak ho vyměňte. Na seřízení oken už je vhodné povolat profesionály, kteří vědí, jak na to, a především k tomu používají správné nářadí. Profíci ale odhalí i jiné problémy, které laik na pohled nepozná. V Praze a okolí servis a seřizování oken provádí například firma Okno servis s.r.o.

Related posts

Jak pečovat o dřevostavbu?

no-media.cz

Nepodceňujte své síly a vrhněte se na výstavbu terasy svépomocí

svet zeny

Lze si vzít hypotéku bez našetřených peněz radí Aplikant.cz

no-media.cz