Bydlení Finance Pro muže

Řešením čím dál dražších novostaveb může být koupě staršího domu

Náklady na stavbu nového domovu stále prudce rostou, což může řadu lidí od snu na vlastní bydlení odradit. Za poslední rok vzrostly náklady na novostavbu zhruba o pětinu, tedy asi o 900 tisíc korun. Pořád však existují další možnosti, jak si vysněné bydlení nenechat vzít.

Kompromisem mezi stavbou nového domu a bydlením v pronájmu může být koupě staršího domu, který může, ale rozhodně nemusí vyžadovat rekonstrukci. Je však dobré počítat s tím, že ani starší domy v horším stavu se na trhu dlouho neohřejí – důvodem je nedostatek volných pozemků pro stavbu nového domu, nižší pořizovací cena a také lákavá možnost rovnou se do nemovitosti nastěhovat a rekonstruovat postupně.

Schází peníze, materiál i řemeslníci

Kvůli stále přísnějším podmínkám pro získání hypotéky a narůstajícím úrokovým sazbám se vlastní bydlení stává pro stále více lidí fikcí. Ani ti, kteří na vysokou hypotéku dosáhnou, to však nebudou mít snadné.

Důvodů je několik – ceny materiálu se za poslední roky vyšplhaly do závratných výšin, některý stavební materiál je na trhu prakticky nesehnatelný, případně se na něj čeká několik měsíců, během nichž vám dodavatel už nemusí garantovat původní cenu.

Prodražování stavby a průtahy však nejsou jedinými problémy, kterým musí zájemci o vlastní bydlení čelit. Musí se obrnit také proti dlouhým čekacím lhůtám u stavebních firem. Přetlak zakázek a nedostatek řemeslníků způsobuje průtahy v realizacích. To může být problematické zejména v okamžiku, kdy nemáte zajištěné dlouhodobé náhradní bydlení a potřebujete se stěhovat do nového co nejdříve.

Na trhu se objevuje více starších domů

Vzhledem k okolnostem posledních měsíců se počet starších domů k prodeji v Praze a Brně zvýšil až o 20 procent. Narůstající ceny energií, kvůli kterým se jejich majitelům, často dědicům rodinných domů po rodičích či prarodičích, nevyplatí nemovitost nadále udržovat. Dalším důvodem prodeje mohou být zmíněné vyšší náklady na rekonstrukci a nižší šance na získání hypotéky, která by rekonstrukci pokryla.

Právě ceny energií zřejmě donutí k prodeji domů i méně movité skupiny obyvatel, například seniory, pro které již nebude finančně udržitelné vytápět velké a prázdné domy, a raději se přestěhují do menšího bytu.

Očekává se, že v nabídce se budou také častěji objevovat nedostavěné či čerstvě dostavené novostavby, jejichž majitelé již nebudou mít dostatečné finanční prostředky na jejich dokončení nebo splácení hypotéky vzhledem k narůstajícím nákladům a konci fixace hypoték s výhodným úrokem.

Vlastníte nemovitost, která se pro vás kvůli narůstajícím nákladům stala spíše přítěží? Inzerujte ji pomocí revoluční služby Realitní samoobsluha zdarma na více než 50 nejoblíbenějších realitních serverech. Jako prodávající neplatíte žádnou provizi.

Related posts

Proč je žádaný TypeScript Developer?

svet zeny

Prodej nepasterovaného a nefiltrovaného piva nabízí Pivovar Stráž, s.r.o.

no-media.cz

Co dělat, když prostory nedovolí, abychom si pořídili velké lůžko?

svet zeny