Šnorchlování a potápění patří mezi nejoblíbenější kratochvíle při letní dovolené u moře. Oblíbenými místy pro potápění jsou Egypt nebo Chorvatsko. Obě země nabízejí nepřeberně míst k ponorům, na své si přijdou milovníci podmořského světa a mořské fauny, ale i obdivovatelé vraků letadel či lodí. Kromě tohoto tradičního potápění se však můžete vydat i na potápění s rejnoky nebo podlehnout nejnovějšímu potápěčskému trendu a navštívit některou z podmořských galerií, kde se snoubí svět umění s přírodou a ekologií.
Potápění s rejnoky
Pohladit rejnoka nebo obdivovat žraloky? Proč ne, přesně tohle nabízí Kajmanské ostrovy v západní části Karibiku. Nejkrásnější pláže světa jsou pro potápěče doslova rájem. Původně Želví ostrovy totiž otevírají milovníkům tohoto sportu svět korálů a podmořského života. Při potápění se můžete nejen dotýkat rejnoků, jedná se o mírumilovný druh trnuchy americké, ale můžete si také zaplavat s delfíny nebo obdivovat překrásné hvězdice. Kajmany jsou rájem rekreačního a zcela bezpečného potápění, ale i tak si nezapomeňte před cestou zřídit pojištění pro potápěče.
Coralarium na Maledivách
Pro rekreační potápěče do 40 metrů hloubky je určená i další zajímavost z podvodního světa a to galerie Coralarium na Maledivách. Jedná se o částečně potopenou uměleckou galerii, za kterou nestojí nikdo jiný než Jason deCaires Taylor, který vytvořil po světě několik podvodních instalací. Část této je umístěna v úrovni hladiny vody a mizí pod vodu podle přílivu a odlivu, druhá část je zcela ponořená. Kromě soch lze obdivovat i podmořskou faunu, která se na sochách po vzoru korálových útesů usadila.
Fotky i sochy pod vodou
Pro vstup do této galerie vstupenku nepotřebujete, nezapomeňte si ale sjednat připojištění na potápění v obtížných podmínkách, protože tato galerie je na úrovni 40 metrů pod hladinou. Jedná se o vrak lodi Vandenberg u Key West na Floridě, kam rakouský fotograf Andreas Franke instaloval výstavu svých fotografií. Dalším nevšedním zážitkem, kam potřebujete pouze potápěčskou výbavu, je podmořské muzeum se stovkami soch u mexického Cancúnu. Za tímto počinem nestojí nikdo jiný než Jason deCaires Taylor, který je nadšeným potápěčem i ekologem, a vytvořením umělého útesu pomocí soch umožnil nový život tisícům živočichů a rostlin.