Avokádo mnozí označují pojmem super ovoce, ačkoli si někteří myslí, že jde o zeleninu. Toto ovoce tvarem podobné hrušce je jedno z nejzdravějších plodů na planetě.
Avokádo snižuje hladinu cholesterolu
Vědci dokázali, že denní konzumace poloviny avokáda může snížit hladinu nezdravého cholesterolu stejně jako moderní léky. Má jemnou, ořechovou chuť, trochu podobnou olivám.
Existuje přes 800 odrůd avokáda, které mají různé druhy plodů s vrásčitou i hladkou slupkou, jsou vejčité i hruškovité, černé i světlezelené. Důležitá je zralost plodu, do obchodů se dostává avokádo nezralé. Proto ho po zakoupení třeba nechat dozrát na okně, dokud nebude měkké a na dotek pružné.
Víte, že …?
Základním znakem nezralého avokáda je jeho hořká chuť a problematické loupání. Nerozhoduje zbarvení ovoce, protože každý druh avokáda má jinou barvu. Zralý plod by se měl dát snadno stisknout a neklást velký odpor.
Avokádo má celou řadu příznivých zdravotních účinků. Pomáhá při rychlejším spalování tuků tím, že zvyšuje produkci hormonů ve štítné žláze, stoupá tak intenzita metabolismu a spalují se kalorie. Kromě toho zpomaluje uvolňování inzulinu, proto si tělo nestihne uložit všechny tuky. Konzumací avokáda můžeme efektivně snížit hladinu cukru v krvi, což je také velmi důležité při hubnutí. Pokud ve stravě nahradíme nasycené tuky nenasycenými, které v avokádu výrazně převažují, snížíme množství cholesterolu v krvi a obecně snížíme pravděpodobnost výskytu srdečně-cévních onemocnění. Navíc má avokádo vysoký obsah antioxidantů a má i protizánětlivé účinky, čímž může pomoci při revmatismu a osteoartróze. Lutein v avokádu má příznivé účinky na zrak a díky kombinaci různých látek přispívá avokádo k prevenci rakoviny.
vitamíny
B5, B6, B9, C, E, K1
Avokádo živiny a minerály
Živiny a minerály
tuky, nenasycené a nasycené mastné kyseliny, vláknina, hořčík, mangan, draslík, zinek
Avokádo recepty na salát
Avokádo se výborně hodí do salátů – ovocných nebo zeleninových. Pokud se chceme vyhnout nasyceným tukem, avokádem můžeme nahradit máslo v různých pomazánkách. Vyzkoušet třeba avokádovou pomazánku s tuňákem, mozzarellou či avokádovou pomazánku s fazolemi. Hodí se i na přípravu dipů a omáček. Nejzdravějším způsobem konzumace je nevařené avokádo. Když ho přesto chceme použít jako surovinu v tepelně upravených jídlech, třeba ho tepelně zpracovávat co nejkratší dobu a při co nejnižší teplotě. Zkusit můžeme i avokádo přidat do jídla, které se právě dovarilo.
K prvním konzumentům avokáda patřily Aztékové v Mexiku už před naším letopočtem, používali ho jako afrodisiakum. O rozšíření avokáda do světa se pak postarali kolonizátoři v 17. století. Španělé avokádo dovezli do Západní Indie, na Kanárské ostrovy a na některé ostrovy v Atlantiku. Velké plantáže na pěstování avokáda vznikly v Kalifornii počátkem 20. století. Dnes je tato země jedním z hlavních producentů této plodiny. Avokádo, které se prodává na evropských trzích, pochází zejména ze Španělska a z Izraele.