Zprávy

Evropské špinavé peníze

Zatímco čísla jsou velká, jsou „pravděpodobně jen špičkou ledovce toho, co se stává globální finanční hrozbou,“ napsal analytik Bloomberg Intelligence Georgi Gunchev ve zprávě. Celosvětový odhad MMF odhaduje, že až o 2 biliony dolarů je vypláchnuto ročně, o velikosti italské ekonomiky, podle Guncheva.

Německo je skeptické

Menší země, jako je Lotyšsko, tvrdí, že jsou ohromeny a vyzvaly ke společnému evropskému orgánu, který by sledoval a bojoval proti toku špinavých peněz. Větší země, jako je Německo, jsou skeptické a říkají, že vnitrostátní orgány mají lepší postavení, jelikož zákony o praní špinavých peněz nebyly v celé EU prováděny rovnoměrně. Výsledkem je snaha zlepšit koordinaci v rámci stávajícího rámce, ale to je nedostatečné, řekl José Manuel Campa, další vedoucí Evropského bankovního orgánu, nejvyšší bankovní regulační orgán EU.

„Současný systém není ani zdaleka dostatečně dobrý k boji proti praní špinavých peněz, příliš se soustřeďujeme na malé ryby,“ řekl Klaus Fleischer, profesor specializující se na finance na Mnichovské univerzitě aplikovaných věd. „My Evropané se bojíme ukládat banky velké pokuty, protože už jsou slabé a nechceme je zabít. Banky však musí vědět, že špatné chování má důsledky. „

Evropský parlament v Bruselu

I když se úředníci EU rozhodli vytvořit bankovní jednotu v důsledku finanční krize, celoevropská donucovací agentura nebyla nikdy vážně zvážena. Kontrola praní špinavých peněz byla řešena vnitrostátními orgány. Výzvy k tomu, aby se dělaly více, nebyly nikam.

Vyšší pokuty
Evropští úředníci začali zasahovat do bank s vyššími pokutami za špatné chování, ale jsou stále nedostatečné vůči pokutám uloženým v celém Atlantiku. Společnost ING Groep byla minulý rok pokutou 775 milionů eur (875 milionů dolarů). Orgány USA více potrestaly evropské banky; dokonce jen přízravek zákazu amerického finančního systému minulý rok vyřadil lotyšskou banku z obchodu.

Případy, které ukazují, že podíl je vysoký, uvádí Andrea Enriaová, která dohlíží na finanční zdraví věřitelů v Evropské centrální bance. Využití evropského přístupu k boji proti praní špinavých peněz je také zajištěním „bezpečnosti a solidnosti“ bank, řekl minulý měsíc členům Evropského parlamentu v Bruselu.

Related posts

Potřebujete provést utěsňování netěsností za provozu? Víme, kde vám pomohou

no-media.cz

Historie tabákových produktů

no-media.cz

Volkswagen chce koupit ruský GAZ, sankce USA mu v tom brání

no-media.cz