Kuchyňská pracovní deska patří mezi nejnamáhavější místa ve vaší domácnosti. Kam se hrabou stolové nohy. Přichází do kontaktu s potravinami, z nichž některé mohou barvit (červená řepa) nebo být agresivní (citron). Pokládáme na ně těžký nákup, když přijdeme z obchodu. Někdy se nevyhneme kontaktu pracovní desky s těžkým nebo ostrým předmětem. A když k tomu připočítáme prostředí, jaké v kuchyni vládne – teplo, vlhko, snadná tvorba nečistot – vyjde nám, že pracovní deska by měla být něčím výjimečným. Na jaké vlastnosti se při její koupi zaměřit nejvíce?
Odolnost vůči páře či vysokým teplotám
Spíše než barvu a vzhled u pracovní desky hledáme jiné vlastnosti. Koneckonců další doplňky – jako jsou úchytky nebo kuchyňský dřez lze doladit podle pracovní desky. Únik vodní páry je v kuchyni velmi častý, ať už při vaření nebo při pečení. Tato pára se usazuje na nábytku i dalším vybavení a může tyto povrchy ovlivnit – mohou měnit barvu, deformovat se nebo se poškodit. Někdy je zapotřebí odložit horký hrnec na nějaký prostor – když není místo, musí to alespoň krátkodobě zvládnout pracovní deska.
Odolnost proti oděru
Vzhledem k tomu, že kuchyňská pracovní deska je místem, kde připravujeme potraviny, může být namáhána také mechanicky. To znamená, že může dojít k jejímu poškrábání nebo třeba promáčknutí či barevného zabarvení. Klíčem je vybrat natolik pevný materiál, aby odolal všem druhům mechanického poškození. Na trhu je poměrně široký výběr: to být deska dřevěná, kamenná nebo laminovaná – každá má spoustu variant provedení a každá má trochu jiné vlastnosti.
Snadná údržba
Velmi důležitá je také snadná údržba, protože kuchyňská pracovní deska je obvykle místem, kde dochází ke vzniku velkých nečistot. Použití silných chemických čisticích prostředků může být řešením na odolné skvrny, nicméně může poškodit povrch pracovní desky. Proto je důležité, aby údržba a čištění pracovní desky bylo, pokud možno co nejméně problematické.