Bydlení

Jak vybrat správné obkladové palubky? Víme, na co si musíte dávat pozor

Přemýšlíte nad ideálním obkladem pro stěny, fasády, stropy i další součástí svého domova? V takovém případě se zaměřte na staré dobré dřevo. To s sebou přináší zdaleka nejlepší kombinaci pozitivních vlastností. Málokdo však tuší, jak ohromné rozdíly panují mezi jednotlivými dřevinami. Jaký typ je pro vás nejvhodnější?

Obecné vlastnosti dřeva

Nejdříve se pojďme podívat, jakými výhodami vás potěší palubky obkladové. Mezi obecné výhody běžných dřevin patří snadné zpracování a nízká hmotnost, takže se vám s nimi bude skvěle pracovat.

Tento přírodní materiál s sebou zároveň přináší nepřekonatelné tepelně-izolační vlastnosti. V létě pomáhají chladit interiéry, v zimě zase drží uvnitř teplo. Za zmínku stojí i solidní izolace hluku, díky níž si dopřejete tolik potřebné soukromí.

Rozhodně však nesmíte zapomínat na to, že není dřevina jako dřevina. V naší zemi jsou oblíbené hlavně obkladové palubky ze smrku, případně ze sibiřského modřínu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a na co si musíte u každého typu dávat pozor?

Nejdříve typický český smrk

Český smrk patří mezi nejlevnější dřeviny vůbec. To je hlavním důvodem jeho značné popularity.

Takové dřevo však neoplývá příliš vysokou hustotou, takže je celkově méně odolné než jiné varianty. Méně husté dřevo logicky snese menší množství mechanického namáhání (takže je potřeba opravdu pečlivě počítat).

Zároveň je savější, a tím pádem je nutné jej poctivě ošetřit, aby nenasávalo vodu. K tomuto účelu musíte použít opravdu kvalitní ochranné nátěry. Ty je navíc nutné častěji obnovovat.

Menší hustota s sebou přináší i menší odolnost proti napadení škůdci, plísněmi, dřevokazným hmyzem a dalšími katastrofami. I zde je nutné myslet na adekvátní ochranu.

Ve finále je nutné zmínit i kratší předpokládanou životnost než u tvrdších typů dřevin. Český smrk vydrží přibližně 10 let, než se na něm začnou projevovat nezvratné projevy stárnutí.

Možná to vypadá, že vás pouze strašíme. Přesně proto je potřeba zmínit jednu důležitou věc – český smrk si v našich podmínkách perfektně poradí s ochranou terasy, víkendové chaty nebo dalších méně namáhaných míst. Právě v tomto ohledu je dobrou a levnou volbou.

Dražší a odolnější sibiřský modřín

Sibiřský modřín je nejtvrdší jehličnan na celém světě. Přece jen musí odolávat náročným podmínkám kruté divočiny. Jak je zvládá? Tak, že obrní své dřevo ohromnou hustotou.

Právě tato hustota mu zaručuje opravdu velkou odolnost proti mechanickému namáhání. Přesně proto se hodí jako špičková ochrana rodinného domu a dalších náročnějších prostor.

Vysoká hustota mu také zaručuje vysokou míru ochrany proti vlhkosti, plísním, parazitům, houbám, a dokonce i dlouhotrvajícímu UV záření. Z toho jasně vyplývá, že nevyžaduje tak velkou údržbu a neustálou kontrolu, jako tomu je u českého smrku. Chcete-li z této dřeviny vytěžit co nejvíce, přece jen ji alespoň jednou za několik let natřete. Jistota je zkrátka jistota.

Takový materiál hravě vydrží déle než 25 let. Budete-li jej poctivě ošetřovat, můžete ho v klidu používat po dekády. Na druhou stranu stojí samozřejmě o něco více než český smrk.

Ověřený dodavatel palubek

V Čechách najdete desítky různých dodavatelů dřevěných palubek. Nejspíše není žádným překvapením, že někteří jsou levnější, jiní zase dražší, Někteří mají ohromné skladové zásoby a spoustu druhů k výběru, jiní téměř nic.

Sháníte vážně ověřené, vybavené a cenově přijatelné dodavatele palubek i dalších druhů dřevěných produktů? Pak se mrkněte na webové stránky populárních obchodníků z e-shopu DS Forest Trade. Ty najdete po rozkliknutí odkazu na začátku článku.

Related posts

Inteligentní dům

no-media.cz

Jak uspořádat dětský pokoj

no-media.cz

Coca-Cola HBC buduje přímo v areálu v Kyjích zázemí pro mokřad

no-media.cz