Finance

Jsou P2B investice lepší než investování do zlata?

V poslední době se hodně mluví o tom, že by každý měl vložit aspoň část svých peněz do zlata. Zlato se ukazuje jako stabilní komodita obzvlášť v době krizí. Jak na tom ale je ve srovnání s dalšími variantami?

Platforma pro P2B investice s názvem Bondster na svém webu zveřejnila velmi zajímavý text o investování do zlata. Investice do zlata obvykle doporučují zejména prodejci zlata. Když se na ně však podíváte objektivním pohledem, o zas tak dokonalou variantu ve finále nejde.

Fyzické zlato musíte někde uschovat

Jistě víte, že investovat se vyplatí pouze do fyzického zlata. Rozhodně nekupujte žádné akcie zlato těžících firem ani žádné certifikáty o vlastnictví zlata. Vždy chtějte fyzické investiční mince nebo slitky. Ty však musíte někam dávat. Uschování v bance něco stojí, domácí trezor také. A hlavně kam ho schováte?

Před inflací vás nezachrání

Říká se, že cena zlata dlouhodobě roste. To je samozřejmě pravda. Pokud se ale podíváme na čísla, růst ceny nepokryje inflaci. Například v roce 2022 v ČR cenová hladina meziročně vzrostla o 18 %. Cena jedné unce zlata za stejné období poklesla o 8,6 %. Naproti tomu P2B investice, tedy investice do zajištěných úvěrů, mají průměrný výnos 13,7 %. Jasně, ani to nestačí na obrovskou inflaci roku 2022. Nutno říct, že toho roku byla opravdu extrémní.

Zlato má velké výkyvy

Zlato se doporučuje především pro dlouhodobé investování. Pokud chcete své peníze zhodnotit v krátkodobějším intervalu, dobrá volba to není. Například po napadení Ukrajiny Ruskem cena zlata strmě vyrostla, o pár měsíců později setrvale klesala. Někdo na to nervy má, někdo ne. Pro spoustu lidí jsou lepší investice s pevným výnosem, u kterých mají jasno, kolik jim přinesou. Výpočty jsou někdy sice trochu náročnější, ale je tu pro složené úročení kalkulačka, takže hned víte, na čem jste.

Vsaďte na pevně dané výnosy

Češi jsou ve světě investování často ztracení, a to i proto, že na českém trhu není dostatek kvalitních investičních příležitostí. Online investiční platforma Bondster se to snaží změnit. Kromě možnosti zajímavých investic Čechy také vzdělává v oblasti investování.

Related posts

Druhy brokerů pro investování

no-media.cz

Nemovitostí k prodeji přibývá, jak být před konkurencí o krok napřed?

svet zeny

Schodek rozpočtu USA je mnohem vyšší než loni

no-media.cz