Finance

Jakými zákony se řídí půjčka bez doložení příjmů?

Zvažujete půjčku bez doložení příjmů? Je skvělé, že se poskytovatelům mnohem ztížily a zpřísnily podmínky. Přečtěte si, jaké zákony budou bdít nad vaším bezpečím. Prvně je třeba uvést, že podle zákona na půjčku bez doložení příjmů nevzniká právní nárok. Bankovní či nebankovní společnost je poskytuje na žádost, a to jen tomu, koho vyhodnotí kladně.

Co všechno ovlivňuje, zda vám půjčku bez doložení příjmů schválí?

Mezi rozhodující faktory patří: bonita žadatele, vliv konkurenčního prostředí, dále schopnost poskytovatele získat zdroje pro poskytnutí požadovaného úvěru. V neposlední řadě mají rozhodující slovo úroveň rizika na straně spotřebitele, aktuální poptávka po úvěrech a pravidla stanovená Českou národní bankou.

Chrání ČNB spotřebitele u půjčky bez doložení příjmů?

Ano!

Jedním z úkolů České národní banky (ČNB) je dohlížet na poskytování úvěrů, a to jak bankovními, tak i nebankovními společnostmi., podle §44 zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Na nebankovní společnosti přitom dohlíží Česká národní banka od 1. 12. 2016. Výhodou je, že dnes mají spotřebitelé jistotu, že jen tak někomu nenaletí. Česká národní banka totiž vykonává nad nebankovními společnostmi nepřetržitý dohled.

Jaké zákony chrání spotřebitele u půjčky bez doložení příjmů?

Zákonů, které vás chrání u půjček bez doložení příjmů, je hned celá řada. Stěžejním je zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru, který nabyl účinnosti 1. prosince 2016. Tento zákon nahradil předcházející zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a spolu s ním přišlo i mnoho změn k lepšímu a k větší jistotě klientů

Z obecného hlediska řeší půjčky bez doložení příjmu např. zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů; zákon 89/2012 Sb., občanského zákoníka nebo zákon 258/2016 Sb., přičemž tento zákon mění některé se zákonů o spotřebitelském úvěru.

Zákon zkrátka upravuje ochranu spotřebitele v nejrůznějších oblastech. Omezuje například druhy subjektů, jenž jsou oprávněné poskytovat úvěry, dále definuje požadavky na úpravu vnitřních předpisů, specifikuje pravidla odborné péče, popisuje požadavky na kapitálovou vybavenost poskytovatelů, popisuje informační povinnost, stanovuje požadavky na odbornost a kapitálovou vybavenost poskytovatelů apod.

Jak poznat spolehlivou nebankovní společnost pro poskytnutí půjčky bez doložení příjmů?

Od roku 2016 musí být všichni nebankovní poskytovatelé půjček držiteli oprávnění k činnosti ČNB, přičemž je třeba také kontrolovat, na jak dlouhou dobu je povolení poskytnuté. Obvykle mívá oprávnění platnost pět kalendářních let. Od června roku 2018 se na našem trhu díky tomu pohybují pouze licencovaní nebankovní poskytovatelé. Aktuálně na našem trhu podle dat ČNB působí celkem 87 nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.

Závěrem o půjčkách bez doložení příjmů

Skvělou zprávou je, že nebankovní společnosti musí dodržovat pravidla a postupy podle § 15 zákona č. 257/2016 Sb. Půjčky bez doložení příjmu by vždy proto měly mít podmínky přiměřené povaze, složitosti a rozsahu činností nebankovního poskytovatele.

Related posts

Proč je žádaný TypeScript Developer?

svet zeny

3 tipy, jak spolehlivě ušetřit na povinném ručení

no-media.cz

Zlato je ideální dárek, kterým zajistíte svým dětem bohatší budoucnost

PH