Zprávy

Lískové oříšky

Líska obecná je původní polský strom, který produkuje chutné lískové oříšky. Tyto druhy stromů najdeme v každé části naší země, na březích hor, svazích roklí, jezer a lesů. Bohužel v důsledku několika různých faktorů je počet lískových plantáží v Polsku stále poměrně malý. Líska se stále dováží z teplejších oblastí světa, včetně Turecka, Francie, Španělska a Itálie.

Líska – charakteristika
Líska je rostlina, která roste mnohem silněji než keře, ale slabší než stromy, může dorůst až 8 metrů na výšku. Navíc díky tvorbě kořenových výmladků zůstává extrémně životaschopná, může se dožít až 60 let. Proces vegetace zahajuje poměrně brzy, je jednou z nejranějších rostlin – při mírných zimách může začít kvést již v únoru, nejpozději v dubnu. Plodí od července, obvykle 3-4 roky po výsadbě.

Je to rostlina opylovaná větrem, většina jejích odrůd je neopylných, takže k nasazení plodů potřebují pyl jiné odrůdy. Podstatné je, aby samčí květenství opylovače vykvetla dříve než samičí. Stále je známo málo samosprašných odrůd.

Rostoucí zájem o pěstování lísky, který v poslední době pozorujeme v Polsku, může mít svůj zdroj v tom, že lidem, kteří pěstují tuto rostlinu na minimálně 1 ha, byly ze strany Zemědělské komise Evropské unie uděleny zvláštní dotace. Velké množství pěstitelů hledá určité informace o správném založení lískové plantáže, nárocích této rostliny a nejlepších dostupných odrůdách.

Sazenice lískových oříšků – vhodná poloha
Na rozdíl od zažitého názoru, že sazenice lísky mají skromné ​​klimatické a půdní nároky, je třeba mít na paměti, že kultivary tohoto druhu mají stejné potřeby jako ostatní sadové rostliny a na správném místě a půdě bohaté na živiny dávají vysoké výnosy. ořechy.
Poněkud vrtošivé polské počasí bude v případě pěstování nejen samotné lísky velkou neznámou. Podle specialistů budou pro pěstování lísky vhodné oblasti s průměrnou teplotou alespoň 8 stupňů Celsia. Je však třeba mít na paměti, že s touto informací by se nemělo zacházet svévolně – jako s podmínkou, která podmiňuje pěstování tohoto druhu u nás. Největší počet lískových plantáží se nachází v oblastech s průměrnou roční teplotou cca 7 stupňů Celsia, především v regionech Zamość a Lublin. Důležitější než průměrné teploty v roce bude, že v oblasti, kde líska roste, se žádné přechodné oteplení – ke kterému dochází v lednu a únoru – nedostaví nebo co nejdéle vydrží – po kterém následují další mrazy.

Líska je rostlina, která končí zimu, hluboký klid poměrně brzy a zimní oteplení trvající několik dní při teplotě pár stupňů nad nulou může přispět k obnovení růstu rostliny přes samičí květenství. Návrat mrazů způsobuje promrzání mírně vytáhlých koťat, což brání jejich růstu a uvolňování pylu po objevení se tepla během květu. Samičí květenství lísky v poupatech zůstává méně náchylné na mráz a mohou být poškozeny pouze vrcholové části červených krtků, které se při zimním oteplení mohou objevit jako červená tečka na poupatech. Po odeznění nepříznivé teploty se mateřská znaménka obnoví v růstu a vznikne červený štětec s černými hroty, který poškodil mráz. Živá červená tkáň dlouhých névů však může absorbovat pyl po celé své délce.

Nejlepší by bylo, kdyby rozhodnutí o založení lískové plantáže na vybraném území předcházela cesta na krajskou pobočku Ústavu vodního hospodářství a meteorologie, kde bychom získali veškeré informace o mikroklimatu v daném místě. Můžeme se také spolehnout na naše dlouhodobá pozorování počasí v oblasti, kde hodláme lísku vysadit.

Lískové ořechy – cena sazenic
V obchodech jistě najdete kvalitní sazenice lísky, obecně vysoké 120 – 150 cm. K dostání jsou například v nabídce internetového obchodu https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Liskove-orechy-a-vlasske-orechy/27. Ceny sazenic se budou odvíjet například od námi zvolené odrůdy.

Mít lísky na vlastní zahradě se vyplatí především kvůli jejich plodům, které jsou ceněným zbožím pro své zdraví, chuť a bezesporu dietetické vlastnosti. Tyto stromy navíc dokážou na podzim, v létě i na jaře potěšit krásnými barvami listů a zkrášlí tak každý sad a zahradu, do které byly vysazeny.

Stojí za to věnovat zvláštní pozornost velmi dekorativní odrůdě, která má listy červené barvy. Můžeme ji snadno vysadit ve formě řádku na vnější části zahrady. Díky tomu budeme v létě chráněni před silným větrem a na podzim můžeme jíst chutné a zdravé ořechy.

Related posts

Runy: Hluboké kořeny v severské tradici

no-media.cz

Chcete lépe zapadnout do české společnosti? S našimi kurzy to půjde snadno.

no-media.cz

Tajemství novoluní: Odhalení nočního fenoménu

no-media.cz