Zdraví

Lyžařské boty a ponožky jsou důležitější než lyže

Jak velkou pozornost věnujete výběru lyžařské obuvi? Vsadím se, že si o přezkáčích zjistíte první i poslední, než se pro některé rozhodnete. Děláte dobře, protože lyžařské boty jsou velmi důležité, spojují nás s lyžemi, přenáší na ně povely nohou a díky nim můžeme lyže správně ovládat. Ovšem zapomínat bychom neměli ani na dobré ponožky. Neznám lyžaře, který by naboso vlezl do bot a šel lyžovat, takže dalším článkem mezi nohou a lyží jsou kromě bot také ponožky.

Výběr lyžařských bot závisí především na tom, zda jezdíte na lyžích rekreačně či jste zarytí sportovci, ne-li rovnou závodníci. My se dnes zaměříme na výběr optimálního lyžařského obutí pro rekreační lyžaře. Problém většiny lyžařů tkví v tom, že neodhadnou správně velikost přezkáčů a kupují zbytečně velké. Sháníte-li nové lyžařské boty, najděte si dobrou prodejnu lyžařského vybavení, kde vám nohu přesně změří a najdou vám ty pravé boty. Zpočátku se vám bude zdát, že vám dali malé. Věřte ale, že po třech dnech se botička natvaruje na nohu a padnou vám jako ulité. Vybíráte-li sami metodou pokus omyl, většinou si vyberete lyžařské boty příliš velké a jakmile vnitřní botička uhne chodidlu, je vám bota velká, jste nuceni dotahovat přezky příliš, bortí se vám klenba nohou a je vám zima. Ideální je pořídit si do přezkáčů také anatomicky tvarovanou vložku, která pomůže chodidlo držet ve správné poloze. Máte-li boty i vložky, je čas vybírat vhodné ponožky.

Řekli byste si, že na tom nic není, prostě si natáhnu ty nejteplejší, co najdu, aby mi na svahu nebyla zima. Pozor, ne tak zhurta. Ne každé ponožky jsou do přezkáčů vyhovující. Jak by tedy taková lyžařská ponožka měla vypadat? Pro lyžování je zásadní, aby ponožka dobře seděla na noze. Nesmí se na chodidle hýbat, protože potom způsobuje otlaky a odřeniny. Je dobré tedy volit sportovní lyžařské elastické ponožky správné velikosti, které pomáhají udržet i tepelný komfort. Pokud jste přece jen zimomřivější, pomohou vyhřívané ponožky Therm-ic.

Related posts

Kůže při práci trpí. Jak ruce ochránit?

no-media.cz

Vedeli ste o tom, že je možnosť vykonávať dialýzu aj v pohodlí domova?

svet zeny

Česko má problém. Do mezinárodních registrů nedodává odpovídající data

no-media.cz