Zajímavosti

Sníte o svatbě v zahraničí? Nezapomeňte si zjistit, co vše je potřeba a kolik to bude stát

Je to tady: budete se brát. A už odmalička víte, že chcete tenhle den s velkým D prožít v exotice u moře. Nebo naopak na zasněžené pláni, fantazii se meze nekladou. Co všechno si ohlídat, aby se ze snu nestala noční můra?

Snadné rozhodnutí, těžší realizace

Ruku na srdce, svatba za hranicemi České republiky je možná pro řadu lidí lákavá, ale nese s sebou samozřejmě mnohem víc starostí než svatba v naší kotlině. Ze všeho nejdůležitější je zajistit, aby bylo vaše „ano“ platné také před českými úřady. Dodržet musíte také právní předpisy země, pro kterou se rozhodnete. Jsou tyto úkony někde jednodušší a jinde složitější?

Odpověď zní rovněž „ano“. Nejsnazší to budou mít páry, které si vystačí se zeměmi Evropské unie. Pravdou však je, že pro mnoho snoubenců jsou mnohem lákavější romantické a exotické dálavy.

Jedna věc je na svatbě v zahraničí většinou méně pracná: málokdo chce mít větší počet hostů. Snoubenci tedy vyrážejí buď úplně sami, nebo jen s velmi omezeným počtem svatebčanů.

Kde začít?

Jakmile jste definitivně rozhodnutí, že se vaše svatba odehraje v zahraničí, máte na výběr ze dvou možností. Tou první a mnohem méně náročnou je najmout si svatební agenturu nebo cestovní kancelář, která se zahraničními svatbami zabývá. Tato volba vám nejspíš zaručí, že se o všechno postarají profesionálové, na nic se nezapomene a vy si ty jedinečné okamžiky skutečně užijete, jak se patří.

Nevýhodou je, že jde logicky o variantu výrazně dražší. Ceny v exotických destinacích se pohybují od devadesáti tisíc korun výš, problém není ani utratit čtvrt miliónu, pokud zvolíte destinaci na druhém konci světa.

Druhou cestou je zařídit všechno na vlastní pěst. Budete muset vyřídit úplně všechno sami: obstarat všechny možné doklady a potvrzení, zajistit pobyt ve vysněné destinaci, sehnat oddávajícího, který má oprávnění vás oddat, a místo, kde může obřad proběhnout.

Opomenout nesmíte ani následné vyřízení všech papírů zpátky v České republice. Odměnou vám bude dobrý pocit z toho, že jste ušetřili, a dost možná pár veselých historek, kterým se potom při vzpomínce na svatbu pokaždé od srdce zasmějete.

Před svatbou

Ze všeho nejdříve si připravte ty nejpevnější nervy, jaké máte. Budete dohromady potřebovat dvě sady dokumentů. První z nich doloží zahraničním úřadům, že vás české úřady seznaly způsobilými k sňatku. Tu druhou naopak vydává zahraniční úřad a dokládá českým úřadům, že je váš sňatek právoplatný a mohou ho uznat i v rámci České republiky.

Mezi potřebné dokumenty zpravidla patří vaše rodné listy, potvrzení o právní způsobilosti uzavřít sňatek a kopie pasu – ten musí být platný ještě půl roku po návratu domů. Jestliže se ženíte nebo vdáváte už poněkolikáté, budete muset doložit ještě potvrzení o rozvodu nebo o úmrtí bývalého partnera či partnerky.

Aby to nebylo tak jednoduché, všechny tyto doklady musíte dát ověřit. Pro státy, které jsou členem takzvané Haagské úmluvy, bude stačit, když dokument nejprve ověříte (na krajském úřadě nebo úřadě obecním s rozšířenou působností) a pak požádáte na ministerstvu zahraničních věcí o takzvanou apostilní doložku.

Jakmile jde o stát mimo Haagskou úmluvu, bude nutná superlegalizace. Provedete oba kroky jako u apostily a ještě navíc musíte nechat doklady ověřit u zastupitelského úřadu dotyčného státu.

Po svatbě

Ani po svatbě se papírování nevyhnete. Kromě klasického přepisování v občanských průkazech a u řady institucí, budete potřebovat získat uznání v České republice. Takže znovu apostila v rámci zemí Haagské úmluvy, superlegalizace místním ministerstvem zahraničí a následně zastupitelským úřadem daného státu v České republice.

K tomu všemu musíte všechny potřebné doklady nechat úředně přeložit. Ty, které berete s sebou, do úředního jazyka dané země, oddací list ze zahraničí pak do češtiny. Takto přeložený oddací list pošle vaše matrika do Brna – jenom tam je zvláštní matrika, která stvrzuje platnost sňatků uzavřených za hranicemi.

Stojí to za to?

Otázka, na kterou znáte odpověď jen vy sami. U svatby v zahraničí je o to důležitější na nic nezapomenout – určitě nechcete přeletět půlku světa a zjistit, že nemáte potřebné doklady. Stejně tak bude nejspíš potřeba počítat s vyššími výdaji.

Možná uvažujete o nějaké půjčce, ať už je to půjčka od přátel, půjčka bankovní nebo třeba tato: https://razdvapujcka.cz/rychla-pujcka. Nezapomínejte ale, že vzít si půjčku není jen tak a za krátkodobou radost zaplatíte (a to doslova) v budoucích měsících. Zvažte dobře, jestli je půjčka to první, co chcete coby novomanželé řešit po návratu z romantické exotiky.

Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že svatba by měla být o splnění dávných snů. Měla by být především o tom, co si přejí snoubenci – a je-li to svatba ve dvou na opuštěné pláži (a v cestě jim nestojí nedostatek financí), je jen a jen na nich, zda si svůj sen splní. Může to být ale také překrásná svatba někde v Tatrách nebo na břehu moře – ale například v Polsku.

Co nezapomenout?

Rozhodli jste se pro svatbu v zahraničí. Nenechte se vyděsit množstvím rad na internetu a sledujte především webové stránky, které je skutečně třeba sledovat – tedy stránky ministerstva zahraničí a brněnské matriky. Tam najdete vždy ty nejaktuálnější informace.

Jakmile jsou všechny dokumenty orazítkované, přeložené a připravené, nezapomeňte je přibalit do kufru spolu se spoustou dobré nálady a nadšení. Svatba je koneckonců o vás dvou a roli v tom nehraje ani počet svatebčanů, ani stát, v němž se odehraje.

Hodně štěstí do manželského života!

Related posts

Co je kryptoměna a jaké jsou její přednosti?

no-media.cz

Jak najít rovnováhu mezi financemi a psychickou pohodou (nejen) v létě

no-media.cz

Jak vybrat parfém pro výjimečné okamžiky?

svet zeny