K čemu slouží vazače a které typy existují
Vazbu dokumentů znají důvěrně hlavně studenti, kteří si ji nechávají vyrobit u diplomových či jiných školních prací. Vázání dokumentů ale využijete i doma, například pro recepty nebo sbírku časopisů, ke které máte citový vztah. Nejčastěji ale asi bojujeme právě s nepoddajnou hromadou podkladů na kancelářských papírech.
Jestliže si navíc musíme přinést materiály s sebou na pracovní poradu či prezentaci pro klienta, vazba se stává prakticky nezbytností, neboť díky ní jsou dokumenty přehledně uspořádány a chráněny před zničením. Lze je i snadno přenášet.
K tomuto účelu slouží jednoduché přístroje zvané vazače. Rozdělit je lze na kroužkové nebo termovazače, případně na zařízení manuální nebo elektrická. Velmi snadno si s nimi v domácích podmínkách vytvoříte plastovou nebo kovovou vazbu. Samostatnou kapitolu pak představují termovazače, které jednotlivé stránky k sobě lepí lepidlem.
V čem se jednotlivé vazače liší
Plastová neboli kroužková vazba bývá nejjednodušší a tyto přístroje jsou i nejlevnější. Ovládají se pomocí páky. Průměr vazby bývá kolem 12-14 mm, svážou kolem 80 až 100 listů. Perforace je na 21 hranatých děr o rozměru 3 × 8 mm. Klasická kroužková vazba se navíc dá rozebrat.
V případě, že však potřebujeme, aby dokumenty vypadaly více reprezentativně, je vhodné zvolit kovovou formu vazace. Drátěné hřbety se dodávají v provedení 3:1 (34 otvorů) a 2:1 (21 otvorů). Vytvářejí rozměr hranatých otvorů 4 × 4 mm, případně jsou schopny vyrobit také otvory kulaté o průměru 4 mm na 297 mm. I tyto vazače bývají manuální a ovládají se pákou, pro častější použití však vybírejte mezi těmi elektrickými.
Z hlediska estetického jednoznačně vyniká vázání pomocí termovazby. Tímto způsobem lze navíc svázat až 250 listů. Nevýhodou však je, že opětovné rozebrání vazby je složitější. Termovazače znamenají rychlou a profesionální práci. Dalším drobným detailem, který vás může omezovat, je to, že si u nich musíte počkat, než se zahřejí.