Hlavní velitel spojeneckých vojsk NATO v Evropě Curtis Scaparrotti v úterý prohlásil, že chce posílit obranu Ukrajiny před „stále agresivnějším“ chováním Ruska na východě země a v oblasti Černého moře. Informovala o tom agentura AFP.
Podle agentury Ukrinform Scaparrotti před branným výborem amerického Kongresu nevyloučil poskytnutí nových snajperskou systémů, munice či „jiných systémů“ pro ukrajinskou armádu. Dodal přitom, že rozhodnutí o případné dodávce zbrojních systémů a munice bude předcházet „politická diskuse“.
Protitankové systémy Javelin
AFP připomněla, že USA loni ukrajinské armádě dodali protitankové systémy Javelin a zaučili ukrajinských vojáků do jejich obsluhy.
Scaparrotti na půdě Kongresu řekl, že USA budou muset zvážit posílení námořní obrany v Černém moři – souvisí to s incidentem z podzimu roku 2018, kdy tam ruské jednotky zajali tři ukrajinské lodě a jejich posádky, když procházely přes Kerčském úžinu, která spojuje Azovské moře s černým mořem.
Americký generál konstatoval, že pět let poté, co Rusko anektovalo Krymský poloostrov, Moskva „pokračuje ve zbrojení, výcviku“ a dokonce na východní Ukrajině „spolu s protivládními silami bojuje (proti vládním jednotkám)“. Scaparrotti toto řízení Ruska označil za porušení mírových dohod, které byly uzavřeny v roce 2015 v Minsku a měly vést k ukončení konfliktu.
Konflikt na východní Ukrajině
„Konflikt na východní Ukrajině zůstává ostrý, s četnými případy porušení příměří“ hlášenými prakticky každý týden, řekl Scaparrotti.
Po protivládních demonstracích, které na Ukrajině vypukly v roce 2014 a poté, co se v Kyjevě moci ujalo prozápadní vedení, Rusko anektovalo Krymský poloostrov a podporuje separatistické hnutí v Donbasu.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí nedávno uvedlo, že v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině přišlo o život asi 13.000 lidí, dalších 30.000 bylo zraněno a své domovy muselo opustit kolem 1,5 milionu lidí.
Kongresmani se zajímali io dodávku ruských protiraketových systémů S-400 Turecku, které je členem NATO. Scaparrotti doporučil, aby USA pozastavily prodej stíhacích letounů F-35, pokud by Turecko trvalo na dohodě o dodávkách S-400 uzavřené s Ruskem.
Ankara podepsala s Moskvou smlouvu
Ankara podepsala s Moskvou smlouvu na nákup čtyř kompletů nejmodernějšího ruského protiletadlového systému S-400 a dodávky prvního kompletu by měly být zrealizovány již tento rok.
Američtí představitelé se již dříve vyjádřili, že Turecku nebude umožněno zapojit tento ruský systém do sítě prostředků protivzdušné obrany NATO. USA se zároveň snaží přijmout další opatření, která by mohla zabránit Turecku získat nebo provozovat F-35.
Vojenští analytici se totiž obávají, že pokud budou turecké vzdušné síly provozovat S-400 společně s F-35, mohlo by to ohrozit zabezpečení technologií těchto moderních stíhaček.