Bydlení

Stavba plotu je také o povinnostech vůči stavebnímu úřadu: na co nezapomenout?

Ploty jsou základním prvkem, bez kterého si okolí domu nebo různých jiných staveb prakticky nelze představit. Výběr plotu je důležitý nejen s ohledem na vaše očekávání a vkus, ale také na to, jak vypadá okolí vašeho pozemku. Při stavbě plotu byste neměli zapomínat na některé administrativní povinnosti. Co musíte udělat, než začnete stavět plot, a jak se vyhnout případným problémům? 

Našli jste na webe tureality.sk stavební pozemek, který vás zaujal svou polohou, velikostí a cenou? V tom případě už určitě přemýšlíte, jak bude na tomto pozemku vypadat váš vysněný dům se vším, co k němu patří. Přesuňme se o několik desítek let později, kdy se váš vysněný dům již rýsuje a vy se do něj možná dokonce chystáte nastěhovat. Přestože dokončujete stavbu, vašemu domu stále něco chybí, a to je správné oplocení.

Právě stavba plotu dodá celé stavbě pomyslnou tečku. Mnoho majitelů domů volí kombinaci ozdobného plotu na straně ulice a naopak vyššího a praktičtějšího oplocení na ostatních stranách, aby si užili zaslouženého soukromí. Přestože pozemek patří vám, nezáleží na tom, co na něm postavíte, ani na tom, jak svůj pozemek oplotíte. Jaké povinnosti máte vůči stavebnímu úřadu? 

Renovujete starý plot nebo stavíte zcela nový?

Z hlediska stavebního práva je rozdíl, zda stavíte zcela nový plot, nebo rekonstruujete starý. V druhém případě, pokud se rozhodnete například vybudovať kanalizačnú prípojku  a zároveň provést významné úpravy starého plotu, nemáte vůči stavebnímu úřadu žádné povinnosti. Trasa plotu se však nesmí měnit, stejně jako jeho výška. Při stavbě nového plotu je však situace poněkud odlišná. 

Plot je podle současné legislativy, tj. podle stavebního zákona, považován za tzv. drobnou stavbu, a proto k jeho stavbě nebudete vždy potřebovat platné stavební povolení. Na druhou stranu se neobejdete bez komunikace se stavebním úřadem, protože správně je třeba stavbu drobné stavby také řádně ohlásit – jedná se o tzv. ohlášení. Proto můžete plot postavit až po vyjádření příslušného stavebního úřadu.

Nebojte se, jedná se o poměrně jednoduchý úkol, ke kterému budete potřebovat pouze vysvětlující náčrt a základní informace o proporcích a materiálovém provedení vašeho plotu. Oznámení můžete provést i bez právníka nebo předchozích zkušeností. Po podání žádosti obvykle stačí počkat několik dní na kladné stanovisko úřadu a můžete začít stavět. Pokud se nechcete zatěžovat tímto papírováním, můžete dát přednost plotu na klíč. Zhotovitel se pak postará také o komunikaci se stavebním úřadem a o všechny záležitosti související s ohlášením stavby nebo stavebním povolením. 

Kdy to není možné bez stavebního povolení? 

Z hlediska zákona je v zásadě jedno, zda postavíte murovaný betonový plot, dřevěný plot nebo dáte přednost moderním hliníkovým plotům. Podstatné je, na jakém pozemku bude plot postaven, jaká bude jeho výška a kudy povede. V určitých případech může stavební úřad podmínit stavbu plotu stavebním povolením. Jedná se především o případy, kdy je plot vyšší než 2 metry, pozemek se nachází v chráněné oblasti, ochranné zóně nebo budete stavět plot na nezastavěném pozemku. Stavební povolení může úřad vyžadovat také v případě, že byste stavbou plotu zasahovali do inženýrských sítí nebo pokud by stavba vyžadovala rozsáhlé terénní úpravy.

V krajním případě vám stavební úřad nemusí povolení vydat. To se může stát, pokud nedodržíte lhůty v řízení, ale také pokud by plot ohrožoval jiné stavby nebo omezoval přístup na jiné pozemky. Stejně tak nemusíte chodit pěšky, pokud chcete postavit velmi vysoký plot v zástavbě rodinných domů.

Related posts

Jak na energický jarní úklid?

svet zeny

Sapeli Centra, Sapeli Pointy i prémiový showroom Sapeli Unlimited opět otevírají dveře svým zákazníkům

no-media.cz

Chcete rekonstruovat kuchyni? Koho musíte oslovit?

no-media.cz