Herní notebooky jsou na současném trhu s elektronikou žádané. Pro laika může být velmi těžké se v jednotlivých parametrech zorientovat. Jak má vypadat takové zařízení?
Co je herní notebook?
Notebook na hraní tak zpravidla bývá výslovně označen. Podstatou tohoto segmentu je vysoký výkon, s nímž modely nejvyšších tříd jsou schopny zvládnout i nové, hardwarově náročné hry ve vysokém detailu.
Neznamená to, že by takový notebook byl určen pouze na hraní her. Vysoký výkon ho předurčuje k dokonale univerzálnímu použití a s takovým zařízením lze dělat cokoli. Podobně jako hry zvládne například náročný střih videa a jiné úkoly.
Platí, že čím vyšší výkon tedy je, tím lépe. Stěžejním způsobem výkon ovlivňují hlavně tyto základní parametry:
Procesor
U procesoru je důležitý zejména počet jader a frekvence. Současné procesory nabízejí nejméně dvě jádra, proto mohou provádět více početních operací najednou. Frekvence, udávaná v gigahertzech (GHz) zase říká, kolik takovýchto výpočtů provede za sekundu.
Z podstaty tedy vyplývá jednoduché pravidlo, že čím jsou obě čísla v parametrech vámi vybraného notebooku vyšší, tím výkonnější zařízení máte před sebou. Proto má opodstatnění si pořídit nejméně procesory Intel Core i5 a vyšší.
RAM
Operační paměť v sobě uchovává právě zpracovávaná data. Pro běžné používání vám stačí znát velikost paměti, verze a její frekvence jsou spíše podružné.
Za absolutní základ vhodný pro hráče se dá považovat hodnota 8 GB. Méně paměti může posloužit do kancelářského notebooku. Můžete-li si naopak pořídit více paměti, chybu neuděláte.
Grafická karta
Grafická karta je stěžejní komponentou, která zobrazuje výstup na monitoru. Znamená tedy, že pokud chceme na notebooku něco vidět, bez grafické karty se neobejde.
Karta se skládá ze dvou základních součástek, a to paměti a procesoru. Podstatný je nejen výkon, ale také chlazení, které u levných modelů karet nebývá úplně dokonalé. Běžně si dnes mohou spotřebitelé vybírat mezi grafickými kartami AMD a NVIDIA. AMD Radeon RX a NVIDIA GeForce GTX jsou produktové série nabízející grafické karty v širokém cenovém rozpětí.
Disk
Disk slouží k ukládání dat. V současných zařízeních už je to často SSD, které magnetické pevné disky nahrazuje.
V případě herních notebooků se však stále doporučuje klasické disky kvůli větší kapacitě nezatracovat. SSD má zase výhodu v rychlosti, proto je vhodné mít v notebooku osazeny oba typy.
Cena
Vyšší výkon znamená i vyšší pořizovací cenu. Levný herní notebook je tak do jisté míry protimluv. Pokud chcete ušetřit, zřejmě si nepořídíte nové zařízení. Řešením však mohou být použité herní notebooky, tzv. repasy.
Tato zařízení jsou výrazně levnější, na repasovaném herním notebooku můžete ušetřit až 70 %. Zařízení je pouze použité, avšak plně funkční. Může mít nejvýše kosmetické vady. Před prodejem koncovému spotřebiteli se tyto notebooky testují a je na ně poskytována záruka 12 měsíců. Více na stránkách inComputer.cz.