V červnu roku 2024 došlo opět k úpravě podmínek dotace z programu Nová zelená úsporám Light na ohřev vody prostřednictvím solárních fotovoltaických panelů. Změna se týká především výše dotace, která byla snížena z původní částky 90.000,-Kč na částku 70.000,-Kč pro instalace s novým bojlerem a dále z původní částky 70.000,-Kč na částku 50.000,-Kč pro instalace bez bojleru. I přes výrazné snížení finanční podpory se stále vyplatí uvažovat o pořízení solárního systému na ohřev vody, které nejen že sníží náklady na provoz domácnosti, ale také přispěje k ochraně životního prostředí, což je v dnešní době velmi aktuální.
Nově byla od června tohoto roku přidána podmínka pro žadatele nevlastnit další nemovitost určenou k bydlení nebo podíl na takovéto nemovitosti. Ostatní podmínky zůstaly zachovány, program je určen i pro žadatele pobírající příspěvek na bydlení nebo pro osoby pobírající invalidní důchod 3. stupně. Tyto podmínky platí pro všechny členy domácnosti, kteří mají trvalé bydliště na adrese, kde bude uvažováno o instalaci solárního ohřevu vody prostřednictvím fotovoltaických panelů.
Je třeba si uvědomit, že v minulosti byl program podpory pro nízkopříjmové domácnosti několikrát pozastaven, po opětovném spuštění došlo vždy ke změně podmínek nejen výše dotace, ale především technických požadavků na parametry systému ohřevu vody tak, aby se zamezilo některým realizačním firmám v podvodném jednání, instalaci nevýhodných a někdy i nefunkčních systémů, které neměly téměř žádný finanční přínos pro žadatele.
Jaká je tedy optimální konfigurace systému ohřevu vody, která splní podmínky dotačního programu NZÚ Light a přinese žadateli výraznou úsporu elektrické energie na přípravu teplé vody a nebude znamenat výrazný, případně žádný doplatek za instalaci? To je opravdu těžká otázka, odpovědi lze hledat v nabídkách seriózních instalačních firem, ale především si je nechat písemně potvrdit před tím, než lze o nich vážně uvažovat. Snížení dotace o 20.000,-Kč je opravdu bolestivý krok naší vlády a může vést ke snaze tuto finanční ztrátu vykompenzovat buď sníženou kvalitu použitých komponent, nebo snížením technických parametrů celého systému. Další možností kompenzace finanční ztráty je výše doplatku za instalaci, který je u každé realizační firmy jiný.
Přesto lze najít instalační firmu, která nabízí opravdu seriózní a funkční konfiguraci bez doplatku, která poskytuje 5 ks velmi kvalitních panelů Longi Solar o výkonu 530Wp, celkový výkon elektrárny bude 2,65 kWp, dále dodávku nového a odsvědčeného elektrického bojleru značky Dražice o objemu 125 litrů (lze zvolit i větší objem) a především kvalitního programovatelného MPPT měniče ANTIK s možností ovládání přes wifi a mobilní aplikaci. Samozřejmostí je možnost napájení dalších odporových spotřebičů přes druhou elektrickou zásuvku a takto dále využívat přebytky z vyrobené elektrické energie ze solárních panelů. A to vše bez jakéhokoliv doplatku, s vyřízením dotace zdarma a možností konzultace dalších úsporných opatření, jako je zateplení půdy, fasády, výměny oken, vstupních dveří nebo na výměnu kotle případně na pořízení tepelného čerpadla.