Bydlení

Dům a zahrada: Co před letem nezanedbat

Čeká nás letní období, a to pro náš dům i zahradu představuje dlouhodobé působení vysokých teplot, ale také možné přívalové deště a větrné bouře. Takové počasí se podepíše na různých částech stavby, a proto bychom je měli raději včas zkontrolovat. Pokud jste to ještě neudělali, je nejvyšší čas. Zde je pár rad, jak na to.

Balkon nebo terasa

Zkontrolujte si dům před letem, teplo a bouře …
Zkontrolujte si dům před letem, teplo a bouře se na něm mohou podepsat.
Balkon nebo terasa
Po zimních srážkách zůstávají znečištěné spáry mezi dlaždicemi terasy či balkonu. Běžné mytí nánosy nesmyje, nejvhodnější je použít tlakový vodní čistič. Takové zařízení má v domácnosti rozmanité uplatnění. Lze ho využít i na umytí auta, odstranění mechu či jiných nečistot na plochách fasády a terasy, ale i na silnici, zahradním nábytku či v bazénu.

Pokud máte starší betonovou dlažbu, vyčistit na ní znečištěná místa po zimě je velmi těžké, často až nemožné. Má vysokou nasákavost a všechny nečistoty do ní rychle proniknou. Na jaře jí pomůže impregnační nátěr, který vytvoří ochranný film. Zamezí tvorbě mechů ve spárách, sníží výskyt „výkvětů“ – bílých fleků – a chrání proti UV záření.

Zkontrolujte půdu a střechu

Zjistěte, zda vám stěny na půdě nepoškodila voda ze střechy, která zanechává žluté nebo hnědé skvrny. Nesnažte se je hned zamalovat, raději na poškozené místo nejprve dejte trochu tmelu. Zkontrolujte, zda se na dřevěných krovů nevytvářejí houby a plísně. Podívejte se na problémová místa v horní části střechy, zda se neuvolnila střešní krytina. Udělejte to však jen v dobrém počasí a pouze tehdy, pokud je to bezpečné.

„Pokud je střecha zateplená, je dobré, pokud je to možné, zkontrolovat izolaci v podstřešních prostorech, zda nedošlo během zimy k jejímu pokapání. Může to být způsobeno narušením střešní krytiny, srážením vlhkosti na střešní krytině nebo na pojistné hydroizolaci. V případě zjištění pokapání je nutné zajistit vysušení izolace a samozřejmě opravu poškozených konstrukcí, „upozorňuje Vladimír Beňo, aplikační manažer společnosti Knauf Insulation.

Okapy

Vyčistěte okapy od nečistot, které do nich nanesl tající sníh na střeše nebo déšť, aby se vám zbytečně neucpaly a vy jste nemuseli řešit vodou popraskané stěny. Pokud na domě máte starší okap, zkontrolujte, zda vám ho už nenapadla rez. Pokud místo pozinkovaných okapů používáte plastové, dejte si pozor, zda nejsou působením mrazu poškozené a popraskané.

Trhliny ve zdech

Zima někdy způsobuje nepříjemné trhliny ve zdech domu. Nenechávejte si opravu na později, protože časem i z malé trhliny může vzniknout velký problém, který budete muset řešit se statikem. Nejjednodušším řešením je spárování. Hlubší spáry byste již měli opravit injektováním neboli injektáží řídké injektážní malty.

Zateplení

Pokud máte zateplený dům, zkontrolujte, zda se tepelná izolace nevyhřezávají nebo neodlepuje. Znamenalo by to, že se zateplovací systém narušil. Signálem o poruše zateplení mohou být i plísně uvnitř domu, pod stropem nebo v okolí oken. V takovém případě je třeba dům nechat prohlédnout stavebnímu odborníkovi a podat reklamaci stavební firmě, která zateplení realizovala. Cena za odbornou expertízu je od 3 500 Kč.

Vytápění

Pravidelnou roční údržbu kotle je výhodné provést hned po skončení topné sezóny, servisní technici mají tehdy volné termíny. „Většina provozovatelů si nechává kontrolu až na poslední chvíli, na podzim, kdy práce na přípravě topných zařízení na zimu vrcholí,“ tvrdí specialista Vaillant & Protherm Jaroslav Rehuš.

Servisní technik by měl vizuálně zkontrolovat kotel, tepelnou izolaci, těsnost hydraulických rozvodů a spalinového, jakož i funkčnost a nastavení regulačních přístrojů. Je třeba, aby vyčistil výměník tepla, preventivně vyměnil předepsané díly, nastavil parametry spalin podle podkladů výrobce a provedl test funkčnosti kotle během provozu. Odborník také změří účinnost kotle a vypracuje zprávu z kontroly. Roční údržba běžného plynového kotle v rodinném domě vyjde na asi 2 100 Kč až 2 800 Kč.

Komín

Nezapomenout zkontrolovat a vyčistit komínové těleso na jaře je rozumné, protože na podzim před topnou sezónou bývá většina kominíky obsazených. Platí to hlavně pro majitele krbů, kamen, starších plynových kotlů a kotlů na tuhá paliva (legislativa požaduje čištění komína na tuhá paliva do 50 kW každé čtyři měsíce). „Zanedbání čištění může způsobit v topné sezóně požár – vyhoření sazí,“ varuje Maroš Plško ze společnosti Schiedel. Podle legislativy můžete sice komín čistit i sami, ale alespoň jednou za rok by ho měl vyčistit profesionál.


Tip redakce: Každá zahrada si zaslouží kvalitní plot nebo zeď.



Redakce radí: Je zahrada Vaší chloubou? Krásné zahradní dekorace, podtrhnou

atmosféru každé oslavy či slavnosti pořádané venku.


Related posts

Stěhování bytu nemusí být horor. Řešte ho včas a nechte si pomoci

PH

Na co nezapomenout při výběru garážových vrat?

svet zeny

Dětský koutek: Zahradní nábytek

no-media.cz