Na vlastní bydlení si v dnešní době dokáže našetřit opravdu malé procento populace. Drtivá většina se musí spolehnout na hypotéku.
Hypotékou se rozumí úvěr, který je dlouhodobý a je spojen s nemovitostí. Buď koupě, stavba nebo rekonstrukce. Hypotéka je považována za účelový úvěr. Banky budou tedy vždy požadovat doklady, že peníze byly použity pouze za účelem spojeným s nemovitostí.
Hypotéky bývají, stejně jako kterákoli půjčka, spláceny měsíční splátkou. Výběr banky, která vám úvěr poskytne je důležité. Není třeba každou banku obejít osobně a ptát se. Na internetu je spousta srovnávacích webů, kde vyplníte, kolik potřebujete půjčit, na jak dlouho a jaké jsou vaše platební podmínky. K nejvyužívanějším webům patří HypotekaPlzen.cz. Dostanete návrhy od jednotlivých bank. Pokud si berete hypotéku na již postavený dům, zjistěte si nejdříve všechny potřebné doklady. Aby dům nebyl v exekuci, nebylo na něj vázáno věcné břemeno nebo neslouží jako zástava nějakého úvěru.
Seznam dokumentů, které budete k potvrzení hypotéky potřebovat
dva platné doklady totožnosti (občanský průkaz a k tomu buď řidičský průkaz, cestovní pas nebo rodný list) výpis z katastru nemovitostí kupní smlouva stavební povolení ocenění nemovitosti potvrzení o výši vašeho stálého příjmu (nesmíte být ve výpovědní ani zkušební lhůtě) daňové přiznání v případě podnikatele výpisy z běžného účtu
Kdy je nejvhodnější doba pro hypotéku
Když si chcete koupit dům nebo byt, nikdy není vhodné rozhodnutí odkládat. Než vyřídíte všechny doklady, které jsou k hypotéce nezbytné, chvilku to potrvá. Stejně tak bude nějakou dobu trvat, než vám hypotéku vyřídí a schválí. Zjistěte si také, kolik je RPSN, to se vždy liší od úrokové sazby.
Kolik nám banka půjčí
Pokud půjdete žádat o hypotéku, měli byste se připravit, že vám banky nikdy nepůjčí celou částku, kterou potřebujete. Podle banky a svých platebních možností vám vyplatí maximálně 80, 90 % ceny nemovitosti. Zbytek musíte mít našetřeno, nebo si nechat poradit, jak toto pravidlo obejít. Máte-li možnost si vzít úvěr s partnerem/partnerkou, máte výhodu. Dáte dohromady větší příjem a máte možnosti si společně půjčit více. Vezmete-li si úvěr sami, nemusíte dosáhnout na vysokou částku.
Jak ručit za úvěr
Každá banka si žádá jistotu, že se jí půjčené peníze vždy vrátí. Proto vždy v případě hypotéky musíte nějak ručit. Buď tedy nemovitostí, kterou si kupujete, jinou nemovitostí ve vašem vlastnictví nebo nemovitostí, kterou budete rekonstruovat. Můžete také ručit pozemky. Částka zástavy ale musí odpovídat výši úvěru.
Fixace
Fixace je doba, po kterou je hypoteční úrok neměnný. Při sjednání hypotečního úvěru si volíte, s pomocí finančního poradce, také dobu fixace. Většinou to bývá 3 – 5 let. Po uplynutí této doby se úrok mění. Vy pak máte na výběr: souhlasit s novým úrokem, nebo si vybrat jinou banku, kde vám úrok nabídnou nižší. I s tím Vám pomůže hypoteční specialista z https://www.hypotekaplzen.cz/.